Şeker Hastalığı
Gizliği Şeker Hastalığı Belirtileri

Gizliği Şeker Hastalığı Belirtileri

Gizli şeker hastalığı kişilerin kan şekerinin normal seviyeden yüksek olması fakat tip 2 diyabet hastası teşhisi konulacak kadar yüksek seviyede olmadığı anlamına gelir.
0.0 (0 oy)

Bu rahatsızlığın önlemi alınmaz ise beş yıl sonra tip 2 diyabet hastalığına dönüşüyor. Gizliği şeker hastalığı belirtileri bir süre sonra kalp hastalığı ve daha başka sağlık sorunlarına yol açtığı için önleminin alınması gerekiyor.

Gizliği Şeker Hastalığının Nedenleri

Öncelik ile kişilerin beslenme alışkanlıkları ve tükettiği gıdalar ile gelen şeker salgıladığı insülin hormonu ile hücrelere taşıyarak şekeri enerji üretiminde kullanır. Fakat bu işleyiş süreci içinde insülin direnci görevini yerine getiremez ise hücreler şekeri gerektiği kadar kullanamaz ve kanda şeker oluşumu yükselir ve vücutta gizli şeker oluşmaya başlayıp tip 2 diyabetin hızını arttırır. Pankreas bir süre sonra yükselen insülin ihtiyacını karşılayamaz ve kan şekeri yüksek olduğu için gizli şeker ve tip 2 diyabet kaçınılmaz olur. Gizliği şeker hastalığı belirtileri olan kişiler öncelik ile fazla kilolarından kurtulup kilo vermeleri gerekir. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeleri önemlidir. Meyve ve sebzeleri doktorun önerdiği kadar tüketmeleri gerekir. Ara öğünlerde kuruyemiş tok tuttuğu için tüketilmesi gereklidir. gün içinde 2.5 litre su tüketilmesi şarttır. Özellikle yürüyüş ve egzersiz yapılması gizli şeker hastası kişilerin yapması gereklidir. En önemlisi ise şeker hastalarının şekerli gıdalardan uzak durmaları sağlıkları açısından şarttır.