Şeker Hastalığı
Göz Damarı Tıkanıklığı Şeker Hastalığını Tetikler mi?

Göz Damarı Tıkanıklığı Şeker Hastalığını Tetikler mi?

Şeker hastalığı ve gözde meydana gelen göz damarı tıkanıklığı arasında bir bağ olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.
0.0 (0 oy)

Şeker hastalığı vücudun çeşitli organlarını derinden etkileyen ve oldukça sinsi ilerleyebilen bir hastalıktır. Gözde meydana gelen damar tıkanıklıkları da şeker hastalığının ortaya çıkarttığı rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Şeker hastalığı vücudun sahip olduğu küçük damarları tutarken aynı zamanda gözdeki damarları da tutabilmektedir.

35 ile 65 yaş arasındaki kişilerin görme kaybı yaşamalarındaki en temel sebep ise göz damarı tıkanıklığıdır. Şeker hastalığından dolayı meydana gelen görme kayıpları ülkemizde çok sık rastlanan kayıplardır. Damar tıkanıklığının gelişme ihtimali diyabet hastalarında normal kişilere göre %25 oranında daha fazladır.

Şeker Hastalığı Görme Kayıplarına Yol Açabilir

Şeker hastalığı tanısı konulduktan sonra 6 ay ile 1 yıllık süreç içerisinde düzenli olarak göz muayenesine giderseniz göz damarı tıkanıklığı rahatsızlığını önceden tespit edebilme imkanına sahip olursunuz.

Şeker hastalığına bağlı olan görme kayıplarının ileri seviyelere gelmesi damar değişimlerinin gerektiği ciddi rahatsızlıkların meydana geldiği durumlara yol açar. Erken tanı ve uygun tedavinin erken bir aşamada belirlenmesi her hastalıkta olduğu gibi şeker hastalığında da son derece kritiktir.

Görme kayıpları yaşıyorsanız ve ağrı yaşadığınızı da düşünüyorsanız gözünüzdeki bu sıkıntıları ve uyuşmaları hafife almadan uzman bir doktora gözükmeniz gerekebilir.