Şeker Hastalığı
Hamilelikte Şeker Yüklemesi Neden Önemlidir?

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Neden Önemlidir?

Hamilelik dönemindeki anne adaylarına gebelik şekeri testlerinin yapılması büyük önem taşıyor.
0.0 (0 oy)

Şeker hastalığı yaşayan kişilerin kanındaki şeker düzeyleri yüksek olmaktadır. Kadınların büyük bir kısmında ise hamilelik döneminden önce şeker hastalığı meydana gelmiş olabilir. Gebelikten sonra da bazı kadınlarda gestasyonel diyabet denilen gebelik şekeri rahatsızlığı ortaya çıkabilir.

Anne adaylarında önceden bir şeker hastalığı mevcut ise bu tür süreçlerde kan şekerinin seviyesini ölçebilmek bir hayli zor olabilir. İnsülin miktarının bu dönemlerde yeniden belirlenmesine ihtiyaç duyulabilir.

Anne adaylarının hamilelikten önce herhangi bir şeker hastalığı belirtisi göstermiyor olmasına rağmen hamilelik döneminde ani glikoz yükselmeleri yaşanıyor ise annelerde gebelik şekerinin olduğu sonucuna varılabilir.

Glikoz Testi Uygulanmalı

Gebelik şekerinin tespit edilebilmesi için anne adaylarına 50 gram glikoz yüklemesi yapılır. 1 saatlik süre geçtikten sonra ise anne adayının kanındaki glikoz miktarı tekrar ölçülür. Yapılan ölçümler esnasında glikoz miktarı 140 mg/dl altında ise anne adaylarında gebelik şekeri olmadığına karar verilir.

Ancak kandaki glikoz miktarı bu seviyelerin üzerinde kalıyor ise 3 saatlik 100 gram glikoz testinin tekrar edilmesi gerekmektedir. 3 saat sürecek olan yüklemelerin ardından anne adaylarının gebelik şekeri olup olmadığına dair ilişkin sonuçlar kesinlik kazanmaya başlar.

Testler esnasında fiziksel aktiviteler yapılmaması ve test süresi boyunca herhangi bir gıda tüketilmemesi de önemlidir. Diyabet hastalığının hamilelik döneminde kontrol altına alınması anne adayları ve anne karnındaki bebeğin sağlığı açısından da önemlidir.