Şeker Hastalığı
Her 10 Kişiden Biri Şeker Hastası

Her 10 Kişiden Biri Şeker Hastası

Yapılan araştırmalar ülkemizde her 10 kişiden birinin şeker hastası olduğunu ortaya çıkarttı.
4.0 (1 oy)

Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nihat Boztaş, şeker hastalığının yaygınlık oranları ve insan gözüne olan olumsuz etkileri konusunda bir açıklama yaptı. Şeker hastalığının genel olarak vücuttaki insülin hormonunun üretilememesine ve vücudun ihtiyacını karşılayacak kadar üretilememesine bağlı olduğunu söyleyen Boztaş sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kan şekerinin yüksek olması karakterize bir sendrom olarak nitelendirilmektedir. Toplumumuzun %10’luk bir kısmının şeker hastası olduğunu söyleyebiliriz. Diyabet hastalığı her göz dokusunda da bazı değişikliklere yol açabilen bir hastalıktır. Örneğin göz kuruması, enfeksiyona yatkınlık, geçici miyop ve hipermetrop gibi rahatsızlıklar başta olmak üzere katarakt gibi oldukça ciddi rahatsızlıklar da diyabet sebebiyle ortaya çıkabilir.”

Diyabet Göz Retinasını Olumsuz Etkiliyor

Diyabet hastalarının %90’lık kısmının görme konusunda sıkıntı yaşamalarının sebebinin ise diyabetik retinopati olduğunu söyleyen Boztaş, başka bir deyişle diyabetin göz üzerinde önemli ve kritik olumsuz etkileri olduğunu ve bu etkilerin retina üzerinde ortaya çıkabileceğini söyledi.

Tüm diyabet hastalarının göz retinalarının etkilenmeyeceğini söyleyen Boztaş, “Etkilenmelerin dereceleri, diyabetin kaç yıldır sürdüğü ile doğru orantılıdır. Ayrıca kan şekerinin yükselmesi gibi etkiler her zaman erken yaşlarda ortaya çıkar. Hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve sigara kullanımı gibi durumlar söz konusu ise diyabetin göz retinasını etkilemesi gibi durumlar söz konusu olabilir.” dedi.