Şeker Hastalığı
Kadınlarda Şeker Hastalığı Daha Tehlikeli

Kadınlarda Şeker Hastalığı Daha Tehlikeli

Kadınlarda ortaya çıkan şeker hastalığının daha tehlikeli sonuçlar ortaya çıkartabileceği belirtildi.
0.0 (0 oy)

Kadınlardaki östrojen hormonunun koruyucu etkileri herkes tarafından artık bilinen bir gerçektir. Koroner arter hastalığı ise uzun yıllar boyunca aslında bir erkek hastalığı gibi değerlendirilmiştir. Ancak kadınlarda koroner arter rahatsızlıkları aslında bazı farklılıklar gösterebilmektedir. Aşırı yorgunluk hissi, çarpıntı ve halsizlik gibi şikayetler göğüs ağrılarının önüne geçebilmektedir.

Tanı açısından ise efor testi gibi testlerde yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple erken teşhis durumu erkeklere göre kıyaslandığı zaman daha zor olabilmektedir.

Amerikan Kalp Derneği’nin yaptığı yeni araştırmalara göre, Tip 2 diyabetik olan kadınların erkeklere oranla koroner kalp hastalığına yakalanma risklerinin iki kat daha fazla olduğu ortaya çıkartılmıştır.

Kalp Krizi ve Ölüm Riskleri Daha Fazla

Tip 2 diyabetik kadınlar, erkeklere göre daha erken yaşlarda kalp krizi geçirdikleri için ilk kalp krizi sonrasında ölüm riski erkeklere oranla daha yüksek olabilmektedir. Ayrıca damarlarda anjioplasti, stent uygulamaları ve bypass ameliyatları da kadınlarda daha tehlikeli ve riskli olabilmektedir.

Koroner arter hastalığı için ortaya çıkartılan risk faktörlerinin tamamı kadınlar için geçerlidir. Kalp ve damar hastalıklarının büyük bir çoğunluğu sigara, hipertansiyon, genetik kalp rahatsızlıkları, obezite ve hareketsiz bir yaşam tarzından dolayı ortaya çıkabilmektedir. Ömür boyu sürebilecek olan şeker hastalığı da bu tür sebeplerden dolayı bir süre sonra vücudunuzda meydana gelebilmektedir. Erken yaşta oldukça riskli olan bu hastalığa yakalanmamak için hayat tarzınızda köklü değişiklikler yapmanız gerekebilir.