Şeker Hastalığı
Kadınlarda Şeker Hastalığı Riski ve Cinsel Hayata Etkileri

Kadınlarda Şeker Hastalığı Riski ve Cinsel Hayata Etkileri

Kadınlarda meydana gelen şeker hastalığı ve cinsel yaşantıya olan etkilerini merak ediyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.
0.0 (0 oy)

Kadınlarda koroner arter hastalığı erken yaşlarda erkeklerden daha az görünüyor. Östrojen hormonunun koruyucu olan etkisi kadınlar için büyük şans olarak görülüyor. Zamanla kadınlar yaşlandıkça azalan östrojen hormonuyla beraber kalp hastalıklarına ve diyabet hastalıklarına karşı olan direnç azalmaktadır. 60 yaşındaki her iki cinste de hastalıkların görülme olasılığı eşitlenmektedir.

Kadınlarda Ne Gibi Cinsel Bozukluklar Oluşur?

Şeker hastalığının kadınlarda bir takım sorunlar getirdiği bilinmektedir. Şeker hastası olan kadınlarda, cinsel isteksizlik, vajina kuruluğu, cinsel hazzın azalması gibi durumlar ile sık sık karşılaşılmaktadır. Diyabeti daha ileri olan diyabetli kadınlarda cinsel ilişki esnasında ağrılar da gözlemlenmiştir. Bu durumlar gibi cinsel hayatı engelleyen ve etkileyen problemlerle birlikte, vajina enfeksiyonları ile beraber idrar yolu enfeksiyonları yaşayan bir çok hasta bulunmaktadır. Yaşanılan cinsel sorunlarla beraber sorunların psikolojik olarak yaşanılmaya başlandığı da sanılmaktadır.  Şeker hastası olma olasılığı akıllara son gelecek rahatsızlık olduğu için tedavide de gecikmeler yaşanabilir.

Bu gibi sorunlar yaşamamak adına ailede şeker hastalığı yaygın olan kişilerin düzenli aralıklarla kontrollere gitmesi ve gerekli tahlilleri yapması gerekmektedir.  Yaşanılan kilo alımlarının da şeker hastalığına açılan bir kapı olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Düzenli yapılacak olan spor ya da yürüyüşler diyabet hastalığını yüzde 30 oranında azaltmaktadır.  Yağ oranı yüksek olan yiyecekler yerine daha sağlıklı yiyecekler tüketilmeli, taze sebzeler ve kurubaklagil, tam tahıllı yiyecekler tüketilmelidir.