Şeker Hastalığı
Konak Hastanesi'nden Tip 2 Şeker Hastalığı Uyarısı

Konak Hastanesi'nden Tip 2 Şeker Hastalığı Uyarısı

Konak Hastanesi uzman doktorlarından olan Ayhan Yüksel, tip 2 şeker hastalığı ile ilgili uyarılarda bulundu.
0.0 (0 oy)

Konak Hastanesi uzman doktorlarından olan Ayhan Yüksel, şeker hastalığının insan kanındaki şeker düzeyinin normal seviyelerden daha fazla yükselmesi ile tip 2 şeker hastalığına yol açabildiğini söyledi.

Ayhan Yüksel, tip 2 şeker hastalığının son derece yaygın bir şeker hastalığı türü olduğunu söyleyerek, hastalığın teşhisinin koyulabilmesi için açlık kan şekeri ve şeker yükleme testlerinin yapılması gerektiğini belirtti.

Tokluk Kan Şekeri Testleri Önemli

Doktor Ayhan Yüksel açıklamalarına, “İnsülün maddesi vücudumuzda yer alan kanın şeker miktarının kontrol altında tutulmasına yardımcı olan bir hormondur. Gıdalar ile aldığımız şekerler yağ ve kas hücrelerimize insülün sayesinde giriş yapar. Böylelikle vücudumuz gıdalardan şeker elde etmiş olur. Bazı kişilerde insülün salgılanması düzensiz olduğu için şeker hastalığı meydana gelebilir.” şeklinde devam etti.

Tip 2 şeker hastalığında beslenme düzeninin etkisinin büyük olduğunu söyleyen Ayhan Yüksel, tokluk kan şekeri ölçümlerinin yemek yedikten 2 saat sonra ölçülmesi gerektiğinin altını çizdi. Günün büyük bir kısmını tok ve tokluk arasında geçirdiğimiz için tokluk kan şekeri ölçümlerinin büyük önem taşıdığını belirten Yüksel, 140 mg/dl üzerindeki tokluk kan şekerinin normal olduğunu söyledi.