Şeker Hastalığı
Kütahya'ya Diyabet Okulu Açıldı

Kütahya'ya Diyabet Okulu Açıldı

Şeker hastalığı yaşayan kişilerin bilinçlendirilmesi için Kütahya'da diyabet okulu açıldı.
0.0 (0 oy)

Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, şeker hastalığı yaşayan kişilerin ve toplumun bu konuda bilinçlenebilmesi için diyabet okulunu açtı.

Okulun açmış olduğu diyabet okulunda 6 haftalık bir süreç boyunca diyabetle ilgili A’dan Z’ye tüm konularda bilgiler verilecek. Program için açılış konuşması yapan DPÜ Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Burak İşler, diyabet okulunun önemine değindi. Ülkemizde bu tür okulların çoğalmasının topluma yararlı olacağını söyleyen İşler,açılış konuşmasının ardından diyabetin oluşum süreçleri ve genel konularını ele aldı. Şeker hastalığı ve sonuçları hakkında da katılımcılara geniş bilgiler sunuldu.

Hastaların Soruları Cevaplandı

Diyabet hastalarının yaşam standartlarını arttırmayı amaçlayan diyabet okulu aynı zamanda tedavi konusunda da toplumu bilinçlendirmeyi hedefliyor. DPÜ Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr Kevser Onbaşı, diyabet hastalığı yaşayanların bu hastalığı hangi sebeplere bağlı yaşadıklarını geniş bir açıdan ele alarak konuşma yaptı. Ayrıca hastaların yaşam kalitelerinin arttırılması için izlenmesi gereken yolları paylaşan Onbaşı, şeker hastalığının geçici olmadığının da altını çizdi.

Hastalık ile birlikte ortaya çıkan diğer rahatsızlıkların da ele alındığı konuşmalarda özellikle en çok görülen tip 2 diyabet hastalığına dikkatler çekildi. Hastalığın ilerleyen aşamalarında ise insülin tedavisinin gerektiği vurgulandı. Program sonunda ise Prof. Dr. Kevser Onbaşı, katılım yapan hastaların sorularını cevapladı.