Şeker Hastalığı
Magnezyum Eksikliği ve Diyabet İlişkisi

Magnezyum Eksikliği ve Diyabet İlişkisi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan raporda, diyabetin giderek tehlikeli boyutlara ulaştığını ve magnezyum eksikliğinin de bu hastalığa davetiye çıkarttığını söyledi
0.0 (0 oy)

Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından yayınlanan resmi rakamlara göre dünyadaki diyabet hastası sayısı 1980 yılında 108 milyon civarındaydı. 2014 yılına gelindiğinde ise bu oranın 422 milyona çıktığı, 2016 yılında ise %7 oranında büyük bir artış daha yaşandığı söyleniyor.

Ülkemizin de Avrupa’da ilk sırada yer alması nüfusumuzun ortalama 7,5 milyon kadarında bu hastalığın olduğunu bizlere gösteriyor. Sağlıklı beslenme konusuna gerekli hassasiyeti göstermemiz gerektiğini söyleyen uzmanlar, magnezyum olmadığı zaman pankreasın insülin hormonu üretebilmesinin ve salgılayabilmesinin mümkün olmadığını söylüyorlar.

Sağlıklı Beslenme ve Erken Teşhis Önemli

Magnezyum normal seviyelerde bulunmadığı zaman insülin ve glükoz kanda biriktikten sonra farklı şekillerde doku hasarının meydana gelmesine yol açıyor. İnsülin maddesinin hücrelere girişi için ihtiyaç duyulan “Tirozin Kinaz” enzimi ise yine magnezyuma bağlı olarak çalışıyor.

Diyabet hastalığına yakalanmak istemiyorsanız veya bu hastalığa yakalandıysanız ve en kısa sürede kurtulabilmek istiyorsanız hareketli bir yaşam tarzına geçiş yapmanız gerekiyor. Ayrıca unutulmuş mineraller arasında yer alan magnezyumu da ihmal etmemeniz gerekiyor. Hastalığın belirtilerinin ilk gözükmeye başladığı dönemlerde uzman doktora başvurmak ve erken teşhis ise bu hastalığın tedavisi için önemli bir rol oynuyor.