Şeker Hastalığı
Nefrojenik Diabetes İnsipidus İle Böbreklere Dikkat!

Nefrojenik Diabetes İnsipidus İle Böbreklere Dikkat!

Diabetes insipidus tanımı (DI) böbreklerin su tutamadığı ve nadir olarak rastlanan bir hastalık türüdür.
0.0 (0 oy)

Birkaç çeşit Diabetes insipidus rahatsızlığı vardır. Bu rahatsızlıklar başarılı bir şekilde tedavi edilir. Nefrojenik diabetes insipidus de bir Diabetes insipidus hastalığının bir türüdür.

Nefrojenik Diabetes İnsipidus Tam Olarak Nedir?

Diabetes insipidus rahatsızlıklarının bir çeşidi olan bir hastalık türüdür. Bu hastalıkların meydana gelmesindeki en önemli neden kişinin böbreklerinde ADH'a sistemine tepki gösterememelerine neden olan bir hasar işlemidir.

Bunların dışında ilaçlar, vücuttan yüksek kalsiyum seviyeleri halinde ya da polikistik böbrek hastalığı, orak hücreli hastalık çeşidi, genetik durumlar başta olmak üzere bu tarz tıbbi durumlar sebebi ile oluşabilir. Hastalığın bu şekilde olması beyinde bir susama mekanizmasında oluşan hasarlar sonucunda ortaya çıkar. Bu durumda ki kişilerde fazla sıvı içme isteği ortaya çıkar.

Tedavi İşlemleri Nasıl Yapılır?

Az kişide rastlanılan Diabetes insipidus hastalıklarının tedavileri mevcuttur. Bu tedavi yöntemleri ilaçlar ile hormon tedavisi ile veya altta yatan bir nedeni bularak tedavi edilebileceği gibi, kişide yapılacak diyet değişiklikleri ve yaşam tarzındaki değişiklikler ile de tedavi edilebilir.

Hormon Tedavisi Şekli Nasıldır?

Tüm Diabetes insipidus tipleri için en çok tedavi türü desmopress tedavi şeklidir. Bu ilacı kullanırken su içme şeklini düzenlemeniz ve sadece su içmek istediğiniz zaman değil gerçekten susadığınız zaman su içmeniz gerekir.

Altta Yatan Bozuklukları Tedavi Etme İşlemi

Hipofiz bezi ile ilgili bir sorun ya da tümör şeklinde başka bir olay var ise doktorunuz ilk önce bu durumu tedavi ederek işlemine başlar. Dipsojenik DI hastalığı için özel bir tedavi şekli bulunmuyor. Ancak oluşacak olan veya oluşan belirtileri ya da altta yatan bir akıl hastalığı bulunuyorsa tedavi edilmesi ile oluşan belirtiler azaltılabilir.