Şeker Hastalığı
Obezite Ameliyatları Şeker Hastalığının Yeni Kabusu

Obezite Ameliyatları Şeker Hastalığının Yeni Kabusu

Obezite hastalığının ameliyatlarının tip 2 diyabet hastalıklarını da tedavi edebileceği ortaya çıktı.
0.0 (0 oy)

Yeni yapılan tıbbi çalışmalara ve araştırmalara göre obezite ameliyatlarının şeker hastalığı üzerinde uzun vadede etkili olduğu ortaya çıktı. Şişmanlık tedavisi ameliyatlarının obezite ile mücadele etmekte olan kişilerde kilo kaybını da hızlandırdığı biliniyordu. Yeni araştırmalar ile birlikte şeker hastalığının da bu tedaviler ile kontrol altında tutulduğu ortaya çıktı.

Cleveland Kliniği Tıp Doktoru Philip Schauer tarafından yapılan çalışmalarda şeker hastalığı tedavisinde geleneksel tıbbi tedaviler ve obezite tedavileri eş zamanlı olarak uygulanarak karşılaştırmalar yapılıyor.

150 Ayrı Hasta Grubu Üzerinde Araştırma Yapıldı

Kamu oyuna yapılan açıklamalarda ise şeker hastalığı tedavisinde cerrahi yöntemlerin uzun vadede sürdürülebilir olduğu söyleniyor. Uzman doktor Schauer, “Ameliyat olan hastalarda tıbbi tedavi görmekte olan gruptaki kişilere göre daha ciddi düzeyde kandaki glikoz kontrolü sağlayabildik. Uzun dönem ilaç kullanımından dolayı tıbbi tedavisi devam eden gruplarda ise birtakım zorluklar meydana gelmiştir.” dedi.

150 ayrı hasta üzerinde yapılan araştırmalarda geleneksel tıbbi tedavi grupları, mide ile ilgili baypas ameliyatı olan gruplar ve tüp mide ameliyatı olan hasta grupları yer alıyordu. Hastaların tamamında ise ileri seviyede diyabet hastalığı olduğu söyleniyor.