Şeker Hastalığı
Obezite Ve Diyabetin Tespiti Ve Mücadele Eylem Planı Projesi Başladı

Obezite Ve Diyabetin Tespiti Ve Mücadele Eylem Planı Projesi Başladı

Zonguldak Valiliği, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Obezite ve diyabet Uygulama Araştırma Merkezi ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ortaokul öğrencilerinde, obezite ve diyabetin tespiti ile mücadele eylem planı projesi uygulanmaya ba
0.0 (0 oy)

4643 ortaokul öğrencisiyle Cumhuriyet Ortaokulunda uygulanmaya başlayan proje kapsamında 116 alanda 31 bin öğrenci obezite ve diyabetle ilgili sürekli olarak 4 yıllık süre içerisinde yılda 3 kez takip edilecekleri bildirildi. Bu uygulamayla erken teşhis başta olmak üzere risk altındaki çocuklara egzersiz ve beslenme yönlendirmeleri yapılması planlanmaktadır. Bunun diğer bir kanalı ise risk tespiti yapılan öğrencilere yönelik gerekli tıbbi ve diğer önleyici hizmetlerin giderilmesi amacıyla proje Türkiye genelinde bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Obezite hastalığını tetikleyen davranış aşırı beslenme alışkanlıkları olarak görülmektedir.

Aşırı Beslenme Obezite Hastalığını Tetikliyor

Dünya nüfusunun %65‘lik kısmını oluşturan ülkelerde aşırı kiloluk ve obezite görülmektedir. Obezite olayı daha çok gelişmiş ülkelerde görülüyor. Gelişmiş ülkelerde, teknoloji nedeniyle daha az çalışma olduğu tespit edilmiştir. İnsan vücudunun enerji harcayacak bedensel faaliyetleri teknoloji ile kısıtlanmaktadır. Bunun sonucunda ise obezite hastalığı ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü belgelerine göre mevcut durumun en kötü olanı ise çocuklarda görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır.

2008 yılında yapılan tespitlerde 400 milyon insan obezite hastası olarak görülürken, 2015 yılına bakıldığında ise bu rakam 700 milyona ulaştığı görülmektedir. Bu durum son on yılda obezite hastası insanların sayısında yüzde on ile on beş arasında bir artış olduğu görülmektedir. Dünyada böyle bir artışın olması Türkiye’de de paralel olarak obezite hastalığında artış olduğu görülmektedir. Dünyada ve Türkiye’de obezite hastalığının ciddi ölçülerde artışı özellikle de çocuklarda görülme sıklığının artması, Türkiye’de gündeme gelen obezite ve diyabetin tespiti ve mücadele eylem planı projesi sayesinde önlemlerin alınmasında sağlam bir temele adım atılmış oldu.