Şeker Hastalığı
Obeziteye Karşı Cerrahi Çözümler

Obeziteye Karşı Cerrahi Çözümler

Özel OFM Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hasan Pınar, şeker hastalığına da yol açan obezitenin cerrahi çözümleri konusundaki gelişmeleri açıkladı.
0.0 (0 oy)

Özel OFM Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı olan Op. Dr. Hasan Pınar, obezite rahatsızlığının cerrahi tedavilerinde yeni gelişmeler yaşandığını söyledi. Ülkemizin de en büyük sağlık sorunları arasında yer alan obezite hakkında, “Obezite hastalığı vücuttaki yağ birikintisinin beslenmeye bağlı olarak aşırı artmasıdır. Obezite hastalığı ilerleyen süreçlerde şeker hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.” dedi.

Obezitenin En Etkili Çözümü Spor ve Diyet

Obezite oranlarının giderek arttığını söyleyen Pınar, “Obezite hastalığında cerrahi tedavi yöntemleri son yıllarda giderek gelişmeye devam ediyor. Ancak biz cerrahi tedaviden önce mutlaka hastalarımıza diyet ve spor egzersizleri öneriyoruz. Sağlıklı beslenme alışkanlığı ve hareketli bir yaşam stili bu hastalığın en etkili tedavisidir.” uyarısını yaptı.

Türkiye’de de gelişmiş olan ülkelerdeki oranlara ulaştığı söylenen obezite hakkında, “Yeni yapılan araştırmalarda Türkiye’de obezite artışı %30 oranında gözüküyor. Bu oran ciddi bir orandır. Tedavi için geç kalınması obezitenin şeker hastalığına yol açmasına sebep olabilir.” şeklinde konuştu.