Şeker Hastalığı
Prof. Dr. Canan Karatay Sağlıklı Beslenme ile İlgili Açıklamalar Yaptı

Prof. Dr. Canan Karatay Sağlıklı Beslenme ile İlgili Açıklamalar Yaptı

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Küçükçekmece’de katıldığı söyleşide sağlıklı beslenme için ilginç açıklamalar yaptı.
0.0 (0 oy)

Küçükçekmece’de katıldığı söyleşide ufak yaştaki çocukların meyve sularından uzak tutulması gerektiğini söyleyen Canan Karatay, “Meyve sularının içerisinde yer alan fruktoz ve mısır şurubu şekeri, çocukların karaciğerinde yağlanmaya sebep olabiliyor. Asitli içeceklerin ve doğal olmayan meyve sularının kesinlikle çocuklardan uzak tutulması gerekiyor.” dedi.

Şeker hastalığının ana rahminde temellerinin atıldığını söyleyen Karatay, ebeveynlere de birtakım tavsiyelerde bulundu. “Hamile kişilere şeker yüklemesi yapılmadığı zaman obezitenin de önüne geçilmiş oluyor. Gebeliğin 24. haftasında gelişmiş olan bebeğe şeker yüklemesi yapıldığı zaman obezitenin temeli atılmış oluyor. Çocukların obezite rahatsızlığı yaşaması ebeveynlerin de suçudur. Ebeveynler bu dönemlerde çocuklarının bağışıklığını korumak zorundadır.” şeklinde konuştu.

Trigliserid Kanser Sebebi

Yüksek tansiyon, obezite, kalp krizi, depresyon ve kısırlık gibi rahatsızlıkların temelinde şeker ve insülin seviyesinin yüksek olduğunu söyleyen Karatay, şeker maddesinin trigliseride dönüşmesinin, vücutta yağ depolamaya yol açtığını söylüyor. Trigliserid ise başlı başına bir kanser sebebi olarak değerlendiriliyor. Bu sebeple tüketilen şeker miktarına son derece dikkat edilmesi gerekiyor.

Ayrıca Karatay, “Her gün uzun süre koşmanıza gerek yok. Sadece orta tempoda 20 ile 30 dakika arasında yürüyüş yapmanız yeterlidir.” şeklinde açıklamalarda da bulundu.