Şeker Hastalığı

Şeker Hastalığı Sebepleri - Neden Oluşur

Kan üzerindeki şeker seviyesinin yükselmesi ile ortaya çıkan şeker hastalığı, ömür boyu sürebilen kronik bir hastalıktır. İnsan vücudundaki kan şekerini dengelemek için çalışan pankreas aracılığı ile insülin adı verilen bir hormon bulunur. Şeker hastalarında ise insülin oranları azdır ya da hiç üretilmemektedir.

Vücudun insüline karşı direnç gösterdiği durumlar şeker hastalığı sebepleri arasında yer alır. Yiyeceklerin sindirim esnasında parçalanarak şekere dönüşmemesi de hastalığın oluşumundaki diğer sebepler arasındadır.

Kan şekeri diye bilinen glukoz, kan dolaşımına girer. Glukoz vücudun enerji üretmesini sağlayan yakıt kaynağıdır. Pankreas organı insülin üretimini sağlarken glukoz kan dolaşımından bu insülini alarak yağ dokularına, karaciğere ve enerjinin kullanılabileceği bölgelere taşımaktadır.
Bu işlem herhangi bir şekilde düzensizleşmeye başladığı zaman, glukoz hücrelere giremez ve kanda toplanmaya başlayarak kan şekeri seviyesini yükseltmeye başlar.

Şeker Hastalığı Nasıl Anlaşılır

Eğer şeker hastalığı sebepleri konusunda kendinizi bilgilendirdiğinizi düşünüyorsanız sıra vücudunuzda gözlemlediğiniz belirtileri tespit etmeye gelmiştir. Şeker hastalığı belirtileri çoğu zaman fark edilmeyen birtakım belirtiler olabilir. Belirtileri genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

- Aşırı su içme istediği
- Kilo artışı
- Halsizlik ve yorgunluk
- Bulanık görme
- Sık idrara çıkmak
- Yaraların geç iyileşmesi

Mevzu bahis belirtiler kişide kendini göstermeye başladığı zaman hepsi beraberinde bağlantılı olarak diğer belirtilerin oluşmasına yol açmaya başlar. Örneğin aşırı su içme isteğiniz yüksek kan şeker oranının aşırı idrara çıkma problemini yaratmasından dolayı kaynaklıdır. İdrar süreklilik halini aldığı zaman vücuttan şeker ile birlikte sıvı da atıldığı için aşırı susamaya başlayabilirsiniz.