Şeker Hastalığı
Şeker Hangi Hastalıkları Tetikler

Şeker Hangi Hastalıkları Tetikler

Şeker birçok hastalığın tetikleyicisidir. Az tüketilmesi gereken üç beyazdan biridir. Şeker tek başına tüketilmesinin yanında yediğimiz, içtiğimiz çoğu besinde şeker bulunmaktadır.
0.0 (0 oy)

Şeker birçok hastalığın tetikleyicisidir. Az tüketilmesi gereken üç beyazdan biridir. Şeker tek başına tüketilmesinin yanında yediğimiz, içtiğimiz çoğu besinde şeker bulunmaktadır. Meyvelerde, unlu mamullerde, sebzelerde şeker bulunmaktadır. Bu yüzden yediğimiz tüm besinleri belli bir ölçüde yemeliyiz.

Şekerin Sebep Olduğu Hastalıklar

Bir insanın günde 6 çay kaşığı şekerden fazla tüketmemesi lazım. Tabii bu yediklerimizin, içtiklerimizin dışındaki bir oran olarak karşımıza çıkıyor. Yalnız insanlar günde ortalama 22 çay kaşığı şeker tüketiyor. Bu kadar fazla şeker tüketimi ölümcül hastalıklara bile yol açıyor. Bu durumda aklımıza şeker hangi hastalıkları tetikler sorusu geliyor. Yüksek tansiyon, karaciğer hastalıkları ve elbette şeker hastalığı... Şeker hastası olan bir kişinin gözleri, böbrekleri... Birçok organı yavaş yavaş yıpranmaya başlıyor. Sürekli diyet yaparak dengede tutulamayan şeker hastalığı ilaç hatta insülin kullanıcısı yapıyor. Şeker aynı zamanda kanser hücrelerini tetikliyor.

Şeker Yerine Alternatif Beslenme                   

Marketlerden aldığımız birçok ürünün içindekiler kısmına dikkat etmeliyiz. Bu kısımlarda şeker yerine fruktoz, malkoz, sorbitol, glikoz adı altında insanlara şeker yüklenmektedir. Aşırı unlu mamul tüketimi, aşırı meyve tüketimi de vücuttaki şeker oranını yükseltir. Asitli ve limonlu içeceklerde şeker oranı çok yüksektir. Sağlıklı bir yaşam için alternatif besinler yiyip içmeliyiz. İçecekleri şekersiz tercih etmeliyiz. Şekerli ürünleri zamanla azaltarak kendimizden uzaklaştırmalıyız. Kullandığımız oranları önce yarıya indirip, sonra daha da azaltmalıyız. Yemek yeme alışkanlıklarımızı değiştirmek elimizdedir. Örneğin bir bardak çaya 2 adet kesme şeker önce 1'e sonra ise tamamen kesebilir. Zaten belli bir süre sonra insan kullandığı şekeri istemeyecektir. Asitli içecekleri azaltacağız. Yiyeceklerimizi lezzetlendirmek için çeşitli baharatlar kullanacağız. Böylece başta kendimiz için hem daha sağlıklı olacağız hem de ömrümüzü uzatacağız.