Şeker Hastalığı
Şeker Hastaları Bayramda İkram Edilen Tatlılara Dikkat Etmeli

Şeker Hastaları Bayramda İkram Edilen Tatlılara Dikkat Etmeli

Medipol Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Oktay Olmuşçelik, Ramazan Bayramı boyunca şeker hastalarının dikkatli olması gerektiğini söyledi.
0.0 (0 oy)

Medipol Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Oktay Olmuşçelik, “Ramazan Bayramı geldiği zaman şeker hastalarının daha fazla dikkatli bir şekilde yaşaması gerekebiliyor. Bayram boyunca sunulan tatlıları eş dost hatrı sebebiyle tüketmek hastalar için son derece tehlikeli olabilir.” dedi.

Aynı zamanda farklı yerlerde farklı gıdalar tüketmenin bağırsak enfeksiyonlarına da yol açabileceği uzman tarafından belirtildi. Mide bulantısı, kusma ve ishal gibi hastalıkların Ramazan Bayramı boyunca ortaya çıkabileceğini belirten Olmuşçelik, “Diyabet hastaları Ramazan Bayramı boyunca dikkatsiz bir şekilde beslendikleri zaman kan şekerinin yükselmesine yol açabiliyorlar.” açıklamasını yaptı.

Hastalığı Tetikleyecek Davranışlardan Uzak Durun

Yaz ayına denk gelen Ramazan Bayramı, gıdaların daha kolay bozulabileceği bir mevsim olmasından dolayı da riskli olabiliyor. Kronik hastalık sahibi olan kişilerin dikkatli olması gerektiğini söyleyen Olmuşçelik, “Kalp damar veya kalp yetmezliği olan kişiler, şeker hastaları ve hipertansiyon hastaları kesinlikle aşırı tuzlu, yağlı ve şekerli gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır.” şeklinde konuştu.

Ayrıca böbrek yetmezliği olan kişilerinde tuz tüketimi konusunda dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Olmuşçelik, bayram ziyaretlerinde düzenli beslenmeyi elden bırakmamak gerektiğini söyledi.