Şeker Hastalığı
Şeker Hastaları Her Yıl D Vitamini Kontrolü Yaptırmalı

Şeker Hastaları Her Yıl D Vitamini Kontrolü Yaptırmalı

D vitamininin şeker hastalığında büyük bir rol oynadığını söyleyen uzmanlar, her yıl D vitamini kontrolü yaptırılması gerektiğinin önemini vurguladılar.
0.0 (0 oy)

Memorial Kayseri Hastanesi Endokrinoloji Bölümü Uz. Dr. Yasin Şimşek, diyabet hastaları için kritik bir hayati önem taşıyan D vitamini ve gerekliliği hakkında bilgiler verdi. D vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri ve hastalıkları önleyici etkilerinden bahseden Yasin Şimşek, diyabet ile D vitamini arasındaki ilişkiye de değindi. Vücut için yaşamsal önem taşıyan D vitamininin diyabet hastalarında düşük olmasından dolayı kandaki şeker düzeyini kontrol altında tutabilmek için Şimşek tüm hastalarına D vitamini desteğini öneriyor.

D vitamini desteğini Tip 2 diyabet hastalarına tavsiye eden Yasin Şimşek, bu grupta yer alan hastaların ilerleyen yaşlarda kemik erimesi ve kemik metabolizma bozuklukları yaşayabileceğini söyledi.

Yaşam Kalitesinin Düşmemesi için Kontroller Şart

Kemik sağlığı için de D vitamininin yararlarından bahseden Şimşek, “Uzun süreli diyabet sonucunda böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Bu durumun tedavisinde de yine D vitamini takviyesinden yararlanılabiliyor. Şeker hastalarının D vitamini seviyeleri normal olduğu takdirde komplikasyonları da azalabilir.” dedi.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olan D vitamini, tiroit fonksiyonlarının düzenlenmesinde ve normal kan pıhtılaşmasında da etkili olduğu için şeker hastalarına önerilerde bulunan Şimşek, şeker hastalığı olanların en az yılda 1 kez D vitamini seviyelerini ölçtürmeleri gerektiğini söyledi. Uygun tedaviler yapıldığı sürece şeker hastalığının yaşam kalitelerini düşürmeyeceğinin ise altını çizdi.