Şeker Hastalığı
Şeker Hastaları için Oruç Uyarısı!

Şeker Hastaları için Oruç Uyarısı!

11 ayın sultanı olarak nitelendirilen ramazan ayına sayılı günler kaldı. Ramazan ayında oruç tutmak isteyen kişilerin ise sağlığına dikkat etmesi gerekiyor.
0.0 (0 oy)

İslam ve Müslüman dünyasının bereket dolu ayı olan ramazan ayında oruç tutmak istiyorsanız dikkatli olmanızda yarar var. Özürsüz olarak oruç tutmayanların günah işleyebileceği bu aylarda hastalığı ve sağlık sorunları sebebiyle oruç tutmamalarında herhangi bir yükümlülük bulunmuyor.

İlaç Saatlerinizi Ayarlamayı Deneyebilirsiniz

Oruç tutmak ile ilgili sıkıntı yaşayan hastalar adına açıklamalar yapan Prof. Dr. İbrahim Demir, “Oruç sebebi ile atladığınız ilaçlarınız sağlığınızın daha fazla bozulmasına sebep olabilir. Ramazan ayında kalp hastalığı olanlara ve şeker hastalığı olanlara oruç tutmamalarını tavsiye ediyoruz. Ancak kalp rahatsızlığınız var ve günde tek doz ilaç kullanmak zorundaysanız iftar ve sahur saatlerine göre ilaç saatinizi ayarlayarak oruç tutmaya devam edebilirsiniz.” dedi.

Şeker hastaları konusunda kesin uyarılar yapan Prof. Dr. İbrahim Demir, “Şeker hastalarına 3 ana ve 3 ara öğünlü 6 öğün tavsiyemiz bulunmaktadır. Şeker hastalarının kullandıkları ilaçlar da hastalığın durumuna göre değişebiliyor. Eğer birkaç farklı ilaç kullanmak zorundaysanız oruç tutmamanız daha sağlıklı olacaktır. Ancak tek bir ilaç kullanıyorsanız ve hastalığınızın ileri seviyelerde değil ise yine aynı şekilde ilaç saatlerinizi ayarlayarak oruç tutmaya devam edebilirsiniz.” şeklinde açıklamalar yaptı.