Şeker Hastalığı
Şeker Hastaları için Suni Pankreas

Şeker Hastaları için Suni Pankreas

Suni pankreas üzerinde Fransa’da yapılan geliştirme çalışmaları şeker hastaları için büyük kolaylıklar sağlayacak.
0.0 (0 oy)

Dünya çapında büyük başarılara sahip olan teknoloji ve sağlık şirketleri, insanların kanlarında bulunan şeker seviyelerinin kontrolü için insülin iğnesine ihtiyaç duyulmasına yeni bir çözüm üretebilmek için çalışıyorlar. Fransa’da yapılan çalışmalar ve hastalar üzerinde denenmekte olan suni pankreas, kan şekerinin ölçülmesini sağladıktan sonra gerekli olan müdahalenin de yapılabilmesini sağlıyor.

Projenin yetkili isimleri arasında yer alan Jeroen Tas, kızının 13 yılı aşkın süredir diyabet hastası olduğunu söyleyerek dünya genelinde de 400 milyonu aşkın kişinin diyabet hastası olduğunu söyledi. Milyonlarca kişiye yeni bir çözüm üretebilmek için çalıştıklarını söyleyen Tas, ABD Las Vegas bölgesindeki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda kontrol cihazlarını da tanıttıklarını söyledi.

Harvard Üniversitesi'de Destekliyor

Yapılan çalışmalara bir diğer destek ise dünyaca ünlü olan Harvard Üniversitesi’nden geliyor. Bilim adamları diyabet hastalarının yapay pankreaslardan yararlanabilmesi için uğraşıyorlar. Araştırmacılar arasında yer alan Eyal Dassau, diyabet hastalarının dengede kalabilmesi için vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu bu işe ayırdıklarını söylüyor.

Şeker hastalarının hayatını değiştirebilmek için uğraşan araştırmacılar, hastaların tedavileri için ayırdıkları sürelerin düşmesi gerektiğini ve bu projenin yakında hayata geçebileceğini söylüyorlar.