Şeker Hastalığı
Şeker Hastaları için Tatlı Tarifleri

Şeker Hastaları için Tatlı Tarifleri

Şeker hastalarının tüketebileceği lezzetli iki ayrı tatlının tarifini sizler için paylaşıyoruz.
0.0 (0 oy)

Şeker hastalarının da zaman zaman sağlıklı bir şekilde tüketebileceği özel tatlılar bulunuyor. Bu tatlılar arasında yer alan fırında kabak tatlısı ve şekersiz unsuz kekin nasıl yapılabileceğini sizlerle paylaşıyoruz.

Fırında Kabak Tatlısı

Fırında kabak tatlısı yapabilmek için 600 gram kadar bal kabağı, 1.5 su bardağı su ve servis için 50 gram ceviz ile birlikte 4 tatlı kaşığı kadar agave şurubuna ihtiyacınız vardır.

Tatlıyı hazırlayabilmek için önce kabakların kabuklarını soyun. Dilimlediğiniz kabakları fırın poşetine yerleştirin ve 1.5 su bardağı kadar suyu fırın poşetine aktarın.

Daha önceden ısıttığınız 180 derecelik ısıdan aldığınız kabakların yumuşayıp esmerleşmesini bekleyin ve 40 dakika kadar daha pişirin. Soğumadan önce üzerine agave şurubu ilave edin ve ceviz içlerini üzerine serpiştirdikten sonra servis etmeye başlayabilirsiniz.

Şekersiz Unsuz Kek

Sap kısımlarından ayırdığınız incir ve kuru kayısıları biraz şişmeleri için suyun içerisinde bekletin ve badem ile fındığınızı mutfak robotuyla toz haline getirin. Yumurtaları ise süt ve rende limon kabukları ile beyaz bir renk alana kadar çırpın.

Çırptığınız yumurtalara toz haline gelmiş olan kuru meyveler, fındık içi ve badem gibi malzemelerini ekleyin ve karıştırma işlemine devam edin. Karışımınız tamamlandığı zaman teflon kalıba yerleştirerek fırına verin. 20-25 dakika kadar süre sonra tatlınızı fırından alabilirsiniz.