Şeker Hastalığı
Şeker Hastaları için Umut Verici Müjde

Şeker Hastaları için Umut Verici Müjde

Amerika’nın en iyi üniversitelerinden olan Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknolojisi Enstitüsü’ne bağlı olan bilim adamları diyabet hastaları için müjdeli bir haber verdi.
4.0 (1 oy)

Amerika’nın tanınmış ve en iyi üniversitesi olan Harvard Üniversitesi’nin bilim adamları, şeker hastalığının etkili bir şekilde tedavi edilebilmesi ve tamamen ortadan kaldırılması için etkili olabilecek bir tedavi yöntemine yaklaştıklarını söylediler.

Yaklaşık 20 yıldır bu problem üzerinde çalıştıklarını belirten Harvard Üniversitesi uzmanları çözüme yaklaştıklarını ve kısa bir süre içerisinde tedavi yönteminin çözülebileceğini söylüyorlar. Araştırma ekibinden Frank Boyle, “Hastalarımızın modelini hesaplayabilmek için matematik modellerini baz alıyoruz. Böylelikle insülün enjeksiyonlarının glikoza olan etkisini tamamen ortaya çıkartabiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Deneylerden Olumlu Sonuçlar Elde Ediliyor

Diğer yandan araştırma yapan uzmanlar, şeker hastalığını tedavi etme hedeflerine yaklaştıklarını ve tedavi sonrasında hastalığın kalıcı olarak ortadan kaldırılabileceğini de söylüyorlar. Genetik bozukluktan dolayı meydana gelen diyabet hastalıklarında, bağışıklık sisteminin insülin üreten pankreas hücrelerini öldürdüğünü söyleyen uzmanlar bu hücrelerin saldırıdan korunabilmesi için çalışmalar yaptıklarını söylüyorlar.

Araştırmacı ekipten olan bir diğer isim Daniel Anderson ise, “Kök hücreler ile elde ettiğimiz dokular, farelerdeki diyabet hastalıklarının aylarca tedavi edilebilmesini sağlıyor. Bu tedavi çözümlerimizi maymunlar üzerinde de deneyerek dokuların zarar almadığını tespit ettik.” şeklinde konuşuyor.