Şeker Hastalığı
Şeker Hastaları Meyve Yiyebilir Mi?

Şeker Hastaları Meyve Yiyebilir Mi?

Şeker hastalarının tüketebileceği ve tüketmemesi gereken meyveleri sizler için bir araya getirdik.
0.0 (0 oy)

Şeker tüketimi ve diyabet şeker hastalığı arasında yakın bağlantılı şeker hastalığına sahip beslenme sınırlandırılmasında yanlış görüşe sebep olmuşyur. Şeker hastaları herkes gibi aynı yiyecekleri tüekerebilir. Diğer şekerli ürünlerden ziyade meyve tüketimi daha sağlıklıdır. Şeker hastası olan kişiler için meyvenin faydalı olmayacağı görüşü şeker ve insülin seviyesi arasındaki bağlantıdan dolayıdır.

Şeker Hastalığında Yenilebilecek Meyveler

Sık tüketilen meyvelerin çoğunda düşük ve ya orta glisemik endeks puanı mevcuttur. Şeker hastaları doğal insülin üretimiyle meyve şekerlerini metabolize edilebilir. Düşük glisemik endeskli meyveler; elma, çilek, armut ve eriktir. Meyve suları şeker oranından daha yüksektir ve tüketimi en az seviyede tutulmalıdır.

Şeker Hastaları Ne Sıklıkla Meyve Tüketmeli

Şeker hastası olan kişilerin dikkatli olması gereken en büyük nokta, uygun porsiyonlar ile yemek tüketmesidir. Meyve tüketiminde de bu durum geçerlidir. Uzmanlara göre 15 gramdan fazla karbonhidrat içermeyen porsiyon miktarları tüketilebilir. Yarım muz, bir avuç ahududu ve iki kaşık kuzu üzün 15 gram karbonhidratı karşılar. Kısa zaman içerisinde çok fazla meyve tüketimi yapılmamalıdır. Bir seferde çok fazla meyve tüketmek insüline bağlı şeker hastalarında ciddi sorunlar haline gelebilir.