Şeker Hastalığı
Şeker hastaları ne yemeli?

Şeker hastaları ne yemeli?

hormonunun yetersizliğinden kaynaklı bir hastalıktır.
0.0 (0 oy)

Şeker hastalığı, pankreasın salgıladığı ve kandaki şeker düzeyinin normal seviyede kalmasını sağlayan, insülin hormonunun yetersizliğinden kaynaklı bir hastalıktır. Diyabet hastalığı nedir sorusunun da yanıtı olan bu ifade neticesinde, hastalığın tedavisi için kullanılan şeker hastalığı ilaçları ve şeker hastalığına ne iyi gelir sorularını yanıtlamak gerekecektir.

                Şeker Hastalığı Nedir?

                Şeker hastalığı kanda bulunan glikozun karaciğer ve yağ hücrelerinde depolanamaması sebebiyle, kandaki şeker değerlerinin yüksek olması ile oluşan bir hastalıktır.

Şeker Hastalığı Nedenleri

                Doğuştan ve genetik nedenler olabileceği gibi sonradan dengesiz beslenme ve diğer hastalıkların getirdiği etkilerle de oluşabilmektedir.

Şeker Hastalığı Nasıl Önlenir

                Öncelikle diyabet hastalığı nedir yanıtını cevaplamak ve ardından da belirtilerine göre hareket ederek mutlaka bir uzmana görülmek gerekir. Ardından yapılacak testler ışığında şeker hastalığı ilaçları ve en önemlisi insülin iğneleri yardımı ile tedaviye başlanılır. Ancak şeker hastalığına ne iyi gelir yanıtının da verilmesi gerekir. Dengeli beslenme ve düzenli spor yapma diyabet hastalarının en önemli yardımcılarıdır.

Tedavi Süreci

                Diyabet hastaları ömür boyu insülin desteğine tabi kalabilirler. Ancak bazı hastalarda insülin yetersizdir ve biraz destek yanında beslenme koşullarının iyileştirilmesi, zararlı gıdalardan uzak durularak, düzenli egzersiz yapılması ile bu hastalık kısa bir sürede de ortadan kalabilir.      

Şeker Hastaları Ne Yemeli?

                Diyabet hastalığı nedir denildiğinde kandaki şeker oranının fazla olması olarak nitelendirilebilir. Peki bu halde şeker hastalığına ne iyi gelirsorusuna da yanıt verilmesi gerekmektedir. Elbette şeker hatalığı ilaçları vardır ancak birçok doktorun da önereceği gibi dengeli beslenme ve düzenli biri besin zincirini takip etme bu hastalığın tedavisi için son derece önemlidir.  Öncelikle şekerli içeceklerden uzak durulmalı ve su ve soda tüketimi artırılmalıdır. Esmer pirinç, tatlı patates, kepekli makarna, buğday ekmeği, yeşil yapraklı sebzeler diğer türlerine göre tercih edilecek gıdalar olmalı. Şeker yerine tarçın, yağsız peynirler, kırmızı etin yerine balık eti, bol bol meyve tüketimi sağlanmalıdır. Özetle sağlıklı beslenme koşullarına uyulması şeker hastalarının tedavisinde de son derece etkindir.