Şeker Hastalığı
Şeker Hastalarına Diyabet Okulu Diploması

Şeker Hastalarına Diyabet Okulu Diploması

Şeker hastalığının topluma tanıtılması hedeflenerek düzenlenen eğitim programlarında diyabet okulu diploması veriliyor.
0.0 (0 oy)

Diyabet okulu diploması artık gerçek oluyor. Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi içerisinde açılan diyabet okulunda eğitim alma imkanı yakalayan hastalara diyabet okulu diploması veriliyor. Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol programı dahilinde açılan bu okulda hastalara uygulamalı bir şekilde çeşitli görseller eşliğinde diyabet hastalığı anlatılıyor.

Karabük Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri İsmail Kara’nın AA muhabirlerine yaptığı açıklamalarda ise okul içerisinde 60 kişiden daha fazla bir sayıda kişiye eğitim verebilecekleri bilgisi yer alıyor. Türkiye’de diyabet hastalığına karşı toplumun bilinçlendirilmesinin hedeflendiğini ve önlenmesine yönelik çalışmaların yapılması gerektiğini söyleyen Kara, amaçlarının diyabet hastalığını tanıtmak olduğunu söyledi.

Eğitimler 3 Hafta Boyunca Sürecek

Dünya üzerinde 400 milyonu aşkın, Türkiye sınırları içerisinde ise 10 milyonu aşkın kişiye diyabet teşhisi konulduğunu söyleyen Kara, sözlerine şu şekilde devam etti;

“Günümüzde hızlı bir şekilde büyümeye devam eden veba gibi salgın hastalıklar ile başa çıkabilmek tahmin ettiğinizden daha zordur. Kronik ve sinsi bir hastalık olan diyabet ile başa çıkmak da en az bulaşıcı hastalıklar kadar zor olabilmektedir. Bizler bu program dahilinde hastanemizde insanlara çeşitli bilgiler aktarıyoruz. Hiçbir belirti göstermeden 5-6 yıl gibi uzun bir süre boyunca birlikte yaşayabileceğiniz diyabetin erken teşhis edilmesi önemlidir.”

3 haftalık uzun bir programın uygulanacağı eğitim sürecinde hastalar başarılı oldukları takdirde diyabet okulu diplomalarını alabilecekler.