Şeker Hastalığı
Şeker Hastalarına Karbonhidrat Uyarısı!

Şeker Hastalarına Karbonhidrat Uyarısı!

Özel Star Medica Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihangül Can Sevil, şeker hastalarının kilo artışına ve karbonhidratları gıdalara dikkat etmesi gerektiğini söyledi.
0.0 (0 oy)

Tekirdağ Süleymanpaşa ilçesinde yer alan Özel Star Medica Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesligangül Can Sevil, diyabet hastalığı konusunda toplumun bilinçlenmesi gerektiğini belirtti. Karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmamız gerektiğini söyleyen Sevil, yaşamımızı da şeker hastalığı riskini azaltabilmek için daha hareketli yaşamamız gerektiğini söyledi.

Kadınlar ve erkeklerde eşit seviyede görülmekte olan şeker hastalığının kilo artışları ile doğrudan orantılı olduğunu söyleyen Sevil, aynı zamanda ailesinde bu hastalığı yaşayan kişilerin daha da riskli grupta olduğunu söyledi.

Beslenme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Yan etkileri olan ilaç kullanımı, atıştırmalıkları yüksek miktarda tüketmek ve stres gibi durumların şeker hastalığına yol açabileceğini söyleyen Sevil, “Erken tanı bu hastalık için kritik bir önem taşımaktadır. Tanı ne kadar erken konursa yaşam kaliteniz o kadar yüksek olur.” açıklamasını yaptı.

Diyabet hastalığından korunabilmek için en fazla dikkat edilmesi gereken konunun sağlıklı beslenme olduğunu söyleyen Sevil, hareketli bir yaşamı düzenli bir beslenme ile birleştirerek şeker hastalığına karşı etkili bir koruma sağlayabileceğimizi belirtiyor.

Kalp ve damar hastalıklarından da korunabilmek için günde en az 2 litre kadar su tüketilmesi gerektiğini söyleyen Sevil, sıvı tüketimini ihmal etmemiz gerektiğinin de altını çizdi.