Şeker Hastalığı
Şeker Hastalarında Diş Tedavisi Riskli mi?

Şeker Hastalarında Diş Tedavisi Riskli mi?

Diyabet ile ilgili olarak düşüş yaşayan bağışıklık sistemi beraberinde diş tedavisinin de zorlaşmasını sağlayabiliyor.
0.0 (0 oy)

Şeker hastalarının bağışıklık sistemi belirli bir süreç sonrasında düşmeye başladığı için bazı hastalıklara yakalanma riskleri daha yüksek olabiliyor. Diş hastalıkları da bu hastalıklar arasında yer alıyor. Diş tedavisi olmak isteyen şeker hastalarının ise dikkatli olması gerekiyor.

Şeker hastalığı vücudun tamamını etkileyen tehlikeli bir hastalık olduğu bu tür hastalarda felç, böbrek yetmezliği, sinir hastalıkları ve enfeksiyon riskleri ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple diş tedavilerinde enfeksiyon riskleri diğer kişilere göre daha fazla olabiliyor.

Diş Çürümesi Riskiniz Daha Fazla Olabilir

Eğer şeker hastalığına bağlı tükürük bezi bozukluğu yaşıyorsanız ilk önce tükürük kanalı taşları ile bez enfeksiyonu gelişiminin sizde olup olmadığından emin olmanız gerekiyor. Diş tedavilerine başlamadan önce enfeksiyona yol açabilecek ve tedaviyi olumsuz etkileyebilecek olan tüm risklerin ortadan kaldırılması gerekiyor.

Çürük riskine karşı aynı zamanda dil, damak, yanak, diş eti ve ağız köşelerinin de uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekiyor. Kuru ağız şikayetiniz var ise dişlerinizin diğer kişilere göre daha hızlı çürüyebileceğini de unutmamalısınız. Diş hastalıklarından etkilenmemek ve tedavilerin sonuç verebilmesi için düzenli olarak diş hekiminize görünmeniz gerekiyor.