Şeker Hastalığı
Şeker Hastalarında Hap Kullanımı

Şeker Hastalarında Hap Kullanımı

Tip 2 diyabet hastalarının tedavileri öncelikle ağızdan alınan ilaç tedavisi ile başlar. Tip 1 diyabet hastalarının tedavileri ise insülin ile yapılır.
0.0 (0 oy)

Tip 2 diyabet hastalarının tedavileri öncelikle ağızdan alınan ilaç tedavisi ile başlar. Tip 1 diyabet hastalarının tedavileri ise insülin ile yapılır. Tip 2 diyabet hastaları öncelikle diyet uygulaması ve düzenli egzersiz ile tedavilerine devam ederler. Hastalar için şeker hastalığı tanısı konduktan sonra ilaç tedavisi gerekir ise hekim tarafından ilaç takviyesi yapılıyor. Bu nedenle şeker hastalarında ilaç kullanımı konusunda tedavinin başında kan şekeri düzeyi yüksek ise ilacın dozu da yüksek olur. Diyabet hastalığında en önemli olan Hba1c değeridir. Yani kişinin üç aylık şeker düzeyidir. Hba1c değerinin sınırı 6.5 'dur. Fakat kişinin yaşı ve başka bir hastalığının olup olmadığına göre 7.5 civarında seyretmesi normaldir.

Şeker Hastalığının Bağlı Olduğu Etkenler

Tip 2 diyabetin kişilerde görülmesi tek bir etkene bağlı değildir. Bilimsel olarak kanıtlanan sekiz farklı fonksiyon vardır. Günümüzde kullanılan tip 2 şeker ilaçlarının bir bölümü insülin direncini azaltmaya yardımcı olur. Tip 2 hastalarının kullandıkları bazı ilaçlar ise insülin salgısının artmasına yardımcı oluyor. Bu ilaçların bir kısmı ise bağırsaktaki şeker emilimini düzenleyerek bir kısmı da idrar yolu ile şeker atılımını sağlıyor. Bu ilaçların diğer fonksiyonlarından diğeri ise bağırsaktaki hormonların düzenini sağlamaktır. Öncelikle hastanın yaşı ve kan şekerinin düzeyine göre ilaç tedavisi uygulanıyor. Her tip 2 diyabet hastası olan birey ayni ilacı kullanamaz. Çünkü her ilacın fonksiyonu kişiye göre değişiyor. Her kullanılan şeker ilacının kişilere yan etkileri vardır.

Şeker İlaçlarının Yan Etkileri

Hekim tarafından yapılan kan tahlilleri sonucu önerilen tip 2 diyabet ilaçları değerlendirme yapıldıktan sonra ilacın yan etkileri doktor tarafından hastaya ilacın yan etkileri anlatılacaktır. Her diyabet hastası üç ayda bir rutin olarak kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları sağlıkları açısından önemlidir. Kan şekerlerinin düzeyine göre diyabet hastaları tek ilaç ile tedavi oldukları gibi üç veya dört ilaç da kullanabiliyorlar.