Şeker Hastalığı
Şeker Hastalarında Sıkça Görülen İdrar Sorunu

Şeker Hastalarında Sıkça Görülen İdrar Sorunu

Diyabetli kişilerin mesane problemleri geliştirmesinin nedeni karmaşıktır ve mesane kasları ve bunları kontrol eden sinirleri içerir.
0.0 (0 oy)

Diyabetli kişilerin mesane problemleri geliştirmesinin nedeni karmaşıktır ve mesane kasları ve bunları kontrol eden sinirleri içerir. Şeker hastası olan insanlar diyabetli olmayan kişilerle aynı mesane ve boşluk sorunlarının hepsini geliştirebileceği için resim daha da karmaşıktır. Örneğin, diyabetli kadınlar aynı aşırı aktif mesane problemlerini geliştirebilirler (ani bir isteği ortadan kaldırma ve daha sık geçirmeyi gerektirirler) diyabetli olmayan kadınlar genellikle geçirmezler. Aynı şekilde diyabetli ve diyabetli olmayan erkekler büyüdükçe prostat büyür ve bu da idrar akışının engellenmesine ve mesanenin sinirliliğine (aşırı aktif mesaneye benzer semptomlara sahip ancak farklı tedavilere neden olan durum) neden olur. Diyabetik olmayan diğer durumların yanı sıra spinal siniri sıkıştıran felci veya fıtık bir disk mesane problemlerine de neden olabilir. Bazen diyabetli bir kişinin birden fazla nedenli mesane ve boşaltma sorunları olabilir, bunlardan sadece biri tanesi şeker hastalığıdır.

Şeker Hastalarında Mesanenin İşlev Bozukluğu

Mesanenin işlev bozukluğunun olası birçok nedeni, soruna neden olanın belirlenmesine ve uygun tedavinin belirlenmesine yardımcı olması bakımından önemlidir. Diyabetli insanlar için önemli olan mesane disfonksiyonunun bir türü, klasik diyabetik nörojen mesane ya da "diyabetik mesane"dir.

Diyabetik Mesane

Diyabetik mesane olan insanlar çeşitli semptomlara sahip olabilir: Sık görülen idrara çıkma, idrar kaçırma, üriner sistem başlatma güçlüğü, idrar yolu enfeksiyonları ve acilen idrar yapma ihtiyacı hissi verir. Altta yatan problem, nöropati (sinir hasarı) mesanenin tam olduğu zaman hissetme yeteneğini kaybetmesine neden olur, tıpkı ayaklardaki nöropati bir kişinin baskı veya acıyı hissetme kabiliyetine müdahale edebileceği gibi. Sonuç mesanede büyük miktarda idrar tutma eğilimidir. Ancak ciddi diyabetik mesaneye sahip biri, iki veya üç katı tutan bir mesaneye dönüşebilir.