Şeker Hastalığı
Şeker Hastalarında Yara Sorunu ve Tedavisi

Şeker Hastalarında Yara Sorunu ve Tedavisi

Şeker hastalığı, hastaların tüm vücut fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle hastaların sinir ve dolaşım sistemleri gibi önemli sistemleri bu hastalıktan oldukça etkilenir.
0.0 (0 oy)

Şeker hastalarında görülen yaraların iyileşmesi için şeker hastalarının dolaşım ve sinir sistemlerinin dayanıklı ve güçlü olması gerekiyor. Şeker hastalarının hastalığa bağlı olarak el ve ayaklarında yararlar görülmesi hastalığın bir süreci olarak dikkat çekiyor. Şeker hastalarının bilmesi gereken önemli bir konu bu hastalığın geçici bir hastalık olmadığı ömür boyu devam edecek ve ömür boyu kontrol altında tutulması gereken bir hastalık olduğu konusudur. Hastalıkta olumsuz bir komplikasyon gelişmesi durumunda hastalığın boyutunda önemli değişiklikler meydana gelebiliyor. Şeker hastalarının % 15'lik bölümünde ayaklarında yaralar meydana gelir ve bu komplikasyon onların hastaneye yatışı için geçerli bir nedendir. Şeker hastalığına bağlı olarak hastada yaralar görülür ve şeker yüksekliği nedeni ile bu yaralar kapanmaz. Yaraların kapanması için şekerin dengede tutulması gerekir.

Yaraların İyileşmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Şeker hastalığında en önemli konu kandaki şeker oranının sürekli olarak kontrol altında tutulmasıdır. Çünkü şekerin aşırı yüksek ve aşırı düşük olması iç organlarda büyük hasarlara neden olması nedeni ile oldukça ciddi sorunlar doğurabiliyor. Şeker oranının kan bazında yüksek olması vücudun çeşitli yerlerinde ve özellikle ayaklarda yaralara neden olur. Bu komplikasyonlardan korunmak için özellikle insülin kullanan hastaların insülini düzenli bir şekilde kullanmaları gerekiyor. Doktorun önerilerini harfiyen yerine getirmelerinin yanı sıra yeme ve içme alışkanlıklarına da dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle şeker komplikasyonlarından etkilenmemek için şeker hastaların günlük egzersiz yapmaları da oldukça önemlidir. Doktor kontrollerini de düzenli bir şekilde yerine getirmeleri gerekiyor. Bu faaliyetler ile hastalığın kontrol edilmesi sağlanabiliyor.