Şeker Hastalığı
Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken İlaçlar Makalesi

Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken İlaçlar Makalesi

Pankreas organından salgılanan insülin ismi ile adlandırılan hormonunun yetersizliği veya insülin hormonunun etkisinde dokularda direnç eylemi olması sonucunda kandaki şeker veya glikoz miktarının yükselmesi ile ortaya çıkan ömür boyu dev
0.0 (0 oy)

Pankreas organından salgılanan insülin ismi ile adlandırılan hormonunun yetersizliği veya insülin hormonunun etkisinde dokularda direnç eylemi olması sonucunda kandaki şeker veya glikoz miktarının yükselmesi ile ortaya çıkan ömür boyu devam edecek olan bir hastalıktır. Tükettiğimiz Besinler, vücudun başlıca enerji sağlayıcısı olan şekere yani glikoza dönüşmek üzere parçalanırlar. Daha sonra bu şeker yani glikoz kana geçer ve kandaki şeker yani glikoz düzeyi yükselmeye başlar. Sağlıklı insanlarda kana geçen şeker “glikoz” pankreastan salgılanan insülin hormonu aracılığı ile hücrelere taşınır. Diyabetli insanlarda insülin eksik veya etkisiz olduğu için şeker(glikoz) hücre içine girememekte ve kanda miktarın yükselmektedir. Kandaki glikoz miktarı belli bir düzeyi geçince idrarla şeker (glikoz) atılmaya başlar. İdrardaki şeker (glikoz) miktarının artması ile sık idrara yapma, aşırı susama ve çok su içme görülür. İnsülin dengesizliğine yani fazla yada eksik olmasına bağlı olarak hücreler glikozu(şekeri) kullanamaz; gerekli olan biyolojik enerji yağlar ve proteinlerden sağlanmaktadır. Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken İlaçlar dikkat edilmez ise bunun sonucu şeker hastası birey hem zayıflamakta, hem de idrarda keton (aseton) oluşmaktadır. Kısacası şeker hastalığı insülin hormonun dengesizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalıktır.

Diyabetin hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Polidipsi (susama hissiyatı ve sıvı alımındaki aşırı artış görülür.)
  • Poliüri (çok ve sık idrara çıkma isteği görülür.)
  • Polifaji (iştah artışı görülmektedir.) diyabetin üç klasik belirtisidir.
  • Bunun yanı sıra Yorgunluk hissi ve halsizlik hissi, Sık ve aşırı acıkma hissi, İstem dışı kilo kaybetme
  • Bulanık görme, Ayaklarda hissizlik veya uyuşma, karıncalanma nöropatidir. Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken İlaçlar sebebi ile de bu etkiler görülmektedir.

Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken İlaçlar Nelerdir?

Bu ilaçlar ve etkenler: İnsülin, sülfonilüre grubu ilaçlar veya antidiabetik ilaçların dozlarının fazla gelmiş olması, hastanın ara öğünlerini ihmal etmesi, alkol, seyrek olarak bazı ilaçlar, Pankreasın bazı iyi ve kötü huylu malign ve bening tümörleri, Ağır karaciğer hastalıkları, Ağır böbrek yetmezliği gibi, Diğer etken maddeli ilaçlar şeker (diyabet) hastalarının dikkat etmesi gereken ilaçlar arasındadır.