Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı Ani Görme Kayıplarına Sebep Oluyor

Şeker Hastalığı Ani Görme Kayıplarına Sebep Oluyor

Kontrolsüz diyabet hastalığının görme kayıplarına yol açtığını söyleyen uzmanlar, şeker hastalarının bu konuda dikkatli olması gerektiğini söylüyor.
0.0 (0 oy)

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mete Açıkgöz, kontrolsüz şekilde ilerleyen diyabet hastalığının görme kayıplarına yol açabileceğini söyleyerek, hastaların son derece dikkatli olması gerektiğini belirtti. Özel Gözde Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mete Açıkgöz, şeker hastalığı kaynaklı olan görme kaybı yaşayan hastalarına başarılı operasyonlar uygulayarak tekrar tedavi edebildiklerini söyleyerek, hastaların görme kaybı yaşamaması için hastalığı yakından takip etmesi gerektiğini söyledi.

"Ameliyat Kesin Çözüm Değil"

Kendisine gelen 55 yaşındaki bir hastanın yalnızca ışığı gördüğünü söyleyen Açıkgöz, “Hastamız bize geldiğinde kontrolsüz bir şeker hastalığı mevcuttu. İlaçlarını kullanmadığı için şeker hastalığı görme kaybına yol açmıştı. Işıktan başka bir şey göremeyen hastamızın başarılı operasyonlardan sonra tekrar görebilmesini sağladık. Ancak geç kalınmış olsaydı bu tedavi cevap vermeyebilirdi.” açıklamasını yaptı.

Göz kısmının arka duvarlarındaki ameliyatlar ile tedavinin mümkün olabildiğini söyleyen Açıkgöz, ameliyata çok fazla güvenilmemesi konusunda da uyarılarda bulundu. Şeker hastalığına bağlı görme kayıplarının zor tedavi edildiğinin altını çizen Açıkgöz, “Her hastalık gibi zamanında teşhis ve tedavi önemlidir. Görme kayıpları yaşamamak için mutlaka düzenli olarak uzman bir doktora muayene olunmalıdır.” şeklinde uyarılarda bulundu.