Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı Çocuklar Arasında Artıyor!

Şeker Hastalığı Çocuklar Arasında Artıyor!

Beslenme alışkanlıkları, yaşama şeklinin etkisiyle birlikte toplumda şeker hastalığı olarak bilinen Tip 2 diyabetinin ergenlik dönemi öncesindeki çocuklarda rastlanıldığı belirtildi.
0.0 (0 oy)

7 Nisan Dünya Sağlık Günü için "Şeker hastalığıyla mücadele" konusunu seçen Başkent Üniversitesi Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Sangün açıklamalarına şunları ekledi;

"Daha önce çocuklarda Tip2 görülmez olarak bilinen bir teorik bilgi var iken yaptığımız araştırmalar dahilinde ergenlik dönemi öncesindeki çocuklarda bile Tip2'ye rastlanabildiğini gördük."

 Tip2'nin çocuklarda yaygınlaştığını da belirten Özlem Sangün, hareketsiz yaşantının hastalığın ortaya çıkmasındaki büyük faktörlerden biri olduğunu belirtiyor. Yaşadığımız dönem içerisinde, sokakta oyun oynamayan, evde bilgisayar ile çok fazla vakit geçiren ve hareketsiz bir yaşam süren, sağlıksız beslenen çocukların şeker hastalığı riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

Temiz Havada Egzersiz ve Beslenme Düzeni

Temiz havada egzersiz yapmanın, beslenme düzenine dikkat etmenin, yemekleri daha çok evde ve mevsimine uygun olarak seçilen ürünlerle seçmelerinin önemini belirten Doç. Dr. Sangün, şunları da ekledi;

"Çocuklarımız, televizyon, bilgisayar, tablet ve diğer teknolojik cihazlarla çok fazla vakit geçirmemelidir. Günün 1 yada 1.5 saatini bu aktivitelere ayırmalıdır. Bu konuda ailelere büyük bir sorumluluk düşmektedir. Hazır ve paketlenmiş ürünlerin tüketimi en aza indirilmelidir. Beslenme düzenine son derece dikkat ederek, kahvaltı öğününü atlamamalıyız. Yaşam kalitesini düzene sokacak bu yaklaşımlar, en az ilaç kullanımı kadar önemlidir."