Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı Gebeliğe Engel Değil

Şeker Hastalığı Gebeliğe Engel Değil

Diyabet hastalığı olan kadınların risk altında olmadığı hakkında yorumlar Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Seçil Kahveci Elsürer tarafından yapıldı.
0.0 (0 oy)

Gebelik dönemini sağlıklı bir şekilde yaşayabilmek isteyen kadınlar gebelik öncesi dönemlerinde mutlaka şeker kontrolü için uzman bir doktora görünmelidir. Gebelik öncesinde detaylı fizik muayene yapıldığı zaman şeker hastalığının sorun olabileceği sıkıntılar da engellenebilmektedir.

Şeker hastalığı ve gebelik hakkında açıklamalar yapan Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Seçil Kahveci Elsürer, “Gebelik öncesinde kan şekeri kontrolünün mutlaka yapılması gerekiyor. Ayrıca beslenme değişiklikleri ve egzersiz gibi konulara da ağırlık verilmesi gerekiyor. Ağızdan alınan şeker hastalığı ile ilgili ilaçların ise gebelikte kullanılması sakıncalı olabiliyor. Bu sebeple insülin tedavisi ile sağlıklı bir gebelik mümkün olabilir.” uyarılarını yaptı.

Kontrol ve Takip Yeterli

Kan şekeri kontrolünün yapılmadığı zamanlarda bebekte sağlık problemleri ortaya çıkabileceği için mutlaka bu tür kontrollere gereken özeni göstermeniz gerekiyor. Düzenli bir kontrol ve takip ile birlikte ise şeker hastası olsanız dahi gebelik döneminde herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Günümüz şartlarında düzenli takip edilmekte olan tüm şeker hastalıklarını kontrol altında tutabilmekte mümkün olabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta erken teşhis ve hastalığın takibi oluyor.