Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı Genetik Değildir!

Şeker Hastalığı Genetik Değildir!

Gençlerde de görülmeye başlanan şeker hastalığının genetik olmadığı konusunda Prof. Dr. Canan Karatay uyarı yaptı.
0.0 (0 oy)

Elazığ’da geçtiğimiz günlerde düzenlenen Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Programı çerçevesinde konuşma yapan ve konferans düzenleyen Prof. Dr. Canan Karatay, katılımcılara sağlıklı beslenme konusunda çeşitli bilgiler verdi.

Buğday ekmeklerinde de şeker olduğunu söyleyen Karatay, “Tam buğday ekmeğinin kan şekerini yükselttiği artık bilinen bir gerçektir. Kepekli bile olsa buğday ekmeklerinin gliserin oranları son derece yüksektir.” dedi.

Gençlerde erken görülen şeker hastalığının genetik olduğu yanılgısının da toplumda mevcut olduğunu söyleyen Canan Karatay, “Her gün orta tempolu bir koşu şart.” dedi.

Hastalığı Genetik Olarak Kabul Etmek Yanlış

Koşu veya yürüyüş ile birlikte aynı zamanda düzenli bir beslenme alışkanlığının da kazanılması gerektiğini söyleyen Canan Karatay, açlık kan şekerinin yanıltıcı özelliklerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Yemek yedikten sonra açlık kan şekerine bakıldığı zaman eğer yüksek oranlar ile karşılaşıyorsanız o gıdaları yememeniz gerektiği de Canan Karatay tarafından ufak bir uyarı olarak konferans sonunda not düşüldü.

Asitli içecekler, fast-food gıdalar ve beslenme şekli, hareketsiz bir yaşam, sigara ve alkol gibi alışkanlıkların son derece tehlikeli olduğunu söyleyen Canan Karatay, hastalığı genetik olarak kabul etmenin son derece yanlış olduğunu ve gerekli önlemlerin alınmasını gerektiğini söyledi.