Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı Gözler için Zararlı

Şeker Hastalığı Gözler için Zararlı

Körlük ve görme problemlerinin üzerine dikkatleri çekebilmek için düzenlenen Dünya Görme Günü sebebiyle uzmanlar yine çeşitli uyarılarda bulundular.
0.0 (0 oy)

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İsmail Özgür Şanlı, diyabet hastalarının en sık yaşadıkları rahatsızlıklardan birisinin “diyabetik retinopati” yani körlüğe sebep olan bir rahatsızlık olduğunu söylüyor. Şanlı, şeker hastalığı ve insülin yetersizliği sonucunda yüksek kan şekerinin görme bozukluğuna yol açtığını söylüyor.

Tip 1 Diyabet Hastaları Risk Grubunda

Sistematik bir hastalık olan diyabet, zaman içerisinde göz, böbrek, damar ve sinir sistemi gibi pek çok farklı organ üzerinde soruna yol açabiliyor. Diyabet ile birlikte gelen göz rahatsızlıkları içerisinde en fazla rastlanan ise diyabetik retinopati oluyor. Gözün arka kısmındaki ışığın algılanmasını sağlayan retina tabakasındaki hasar bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Diyabetik retinopati hastalığı, sinir tabakasının bozulması sebebiyle ortaya çıktıktan sonra göz üzerinde kalıcı hasara yol açabiliyor. Şanlı, “Diyabetik retinopati hastalığının oluşma riski genellikle tip 1 diyabet hastalığında daha fazladır.” uyarısını da yaptı.