Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Şeker Hastalığı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Sinsi bir şekilde ilerleyerek vücudu kemirmeye başlayan şeker hastalığı hakkında Dr. Özgür Şamilgil, doğru bilinen yanlışları açıkladı.
0.0 (0 oy)

Toplumu tehdit etmeye devam eden şeker hastalığı sinsi bir şekilde ilerlediği için çoğu zaman fark edilmeyen bir hastalık oluyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil, hastalık hakkında doğru bilinen yanlışlar hakkında açıklamalarda bulundu.

“Şeker Yemiyorum Neden Şeker Hastası Olduğumu Anlayamıyorum”

Karbonhidratlar bile olsa enerji gerektiği zaman tükettiğiniz tüm gıdalar şekere dönüşür. Tip 2 diyabet hastalarının çoğu için geçerli olan kural ne yedikleri değil ne kadar yedikleridir. Aşırı şekilde gıda tükettiğiniz zaman kaloriler yağa dönüşür. Kilo ise şeker hastalığına yatkınlık demektir.

“Şeker Yüksek Değil, Şeker Hastası Olma İhtimalim Yok”

İki farklı yöntem ile gündelik açlık şekeriniz 126 mg/dl üzerinde ilerliyor ise herhangi bir ölçümde de tokluk şekeriniz 200 mg/dl üzerinde ise ve bu değerleri 3 aylık şeker ortalaması değeri olarak 6.5 takip ediyor ise şeker hastası olduğunuzu kabul etmeniz gerekiyor.

“Karbonhidrat Tüketmediğim Halde Şekerim Yükseliyor”

Karbonhidrati hangi türde tükettiğiniz bu sorunun cevabını size verecektir. Pirinç, makarna, beyaz unlu gıdalar ve meyve suları tüketiyorsanız bunlar yerine çavdar ekmeği, kepekli bulgur, kepekli pirinç ve doğal meyve suları tercih ederseniz şekeriniz hızlı bir şekilde yükselmemeye başlar.