Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Şeker Hastalığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sayısı her geçen gün yükselen şeker hastalığı hakkında yanlış bilinen doğrular ve en sık sorulan sorular bu yazımızda yer alıyor.
0.0 (0 oy)

Sessiz bir katil olarak nitelendirilen şeker hastalığı hakkında uyarılar yapan uzmanlar diyabetin ilerlememesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil, şeker hastalığı ile ilgili soruları cevaplıyor.

- Karbonhidrat tüketemiyorum. Şekerim tüketince yükseliyor

Pirinç, makarna, beyaz unlu gıdalar ve meyve suyu gibi gıdaları tükettiğiniz zaman içerisinde yer alan lif sayesinde şekeriniz yükselmez.

- Aşırı yediğim zaman insülin yaparak şekeri yok ediyorum

Aşırı yediğiniz zaman ihtiyaç fazlası yağa dönüşür. Bu yüzden insüli yapmak zorunda kalmamak için yeme düzeninizi bozmamalı ve dozunda tüketmelisiniz.

- Şekerim aşırı yüksek değil şeker hastası değilim

Şeker ölçümleri iki farklı günde açlık şekeri ile birlikte ölçülmelidir. Ayrıca yapılan ölçümlerden emin olabilmek için uzman bir doktora gitmeniz gerekebilir.

- Şekerimi ölçmüyorum çünkü dizeyini kendim hissedebiliyorum

İnsanlar genelde bu tür tahminlerde bulunabilirler. Fakat her insanın vücudu ve bünyesi farklı olduğu hiçbir zaman isabetli tahminler yapılamaz. En kesin sonuç uzman doktora gitmektir.

- Diyabet düşmanı besinler nelerdir?

Diyabete iyi geldiği söylenen başlıca besinler arasında keten tohumu, badem, tarçın, tatlı patates, limon ve elma sirkesi yer almaktadır.