Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı Hamileler için Büyük Bir Tehlike

Şeker Hastalığı Hamileler için Büyük Bir Tehlike

Hamilelerin sık sık yaşadığı şeker yükselmelerinin şeker hastalığına bağlı olup olmadığının mutlaka kontrol edilmesi gerektiği uzmanlar tarafından açıklanıyor.
0.0 (0 oy)

Hamilelik dönemi boyunca ortaya çıkan şeker yükselmelerinin şeker hastalığı belirtileri olabileceği söylendi. Ayrıca şeker hastalığının hamilelik döneminde yaşanması düşük, ölüm doğum, idrar yolu hastalıkları ve iri doğum gibi riskleri de arttırıyor.

Medicana Ankara Endokrinoloji ve metabolik hastalıklar uzmanı olan Yavuz Selim Demir, yaptığı yazılı açıklama ile diyabet ve gebelikte annelerin yaşadığı şeker hastalığı sıkıntılarının bebekler için büyük bir sorun olacağını söyledi.

Erken Tanı Koyulması Kritik Önem Taşıyor

Gebelikteki ilk dönemlerde hormonlarda meydana gelen artışlardan dolayı insülin seviyesinin yükselmesinin normal olduğunu belirten Yavuz Selim Demir, “Tokluk kan şekerlerinin yükselmesi normaldir. Fakat anne diyabet olduğu zaman kan dolaşımı bozulabileceği için bebek bu durumdan olumsuz olarak etkilenebilir. Açık kan şekerinin 126 mg/dl ve üzerinde olması ve kan şekerinin 200 mg/dl üzerinde olması diyabet tanısının konulması için yeterlidir.” açıklamasını yaptı.

Hamileliğin 24. 28. haftalarında 50 gramlık glikoz ile tarama testi yapılabileceğini söyleyen Demir, kan şekeri seviyelerinin sonuçlarına göre tanı koyulabilir. Erken tanı koyulması anne ve bebek sağlığı açısından kritik bir önem taşımaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı muayene olmaktan kaçınan kişilerin vakit kaybetmemesini tavsiye ediyoruz. dedi.