Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı Kalıcı Görme Kaybına Sebep Olabiliyor

Şeker Hastalığı Kalıcı Görme Kaybına Sebep Olabiliyor

Kalp, damar ve sinir sistemi rahatsızlıklarına yol açan şeker hastalığı kalıcı görme kayıplarına sebebiyet verebiliyor.
0.0 (0 oy)

Diyabetik retinopati olarak adlandırılan hastalık, diyabet hastalarının bu hastalıklarına bağlı olarak gözlerinde sorun yaşamalarına yol açıyor. Hastaların %90’lık bir kısmında görme azalması ve körlüğe sebep olan hastalık metabolik körlük sebepleri arasında yer alıyor. İlk evrede hastalarda herhangi bir soruna yol açmayan bu hastalık ilerleyen dönemlerde doğrudan görme kayıplarının başlamasına sebep olabiliyor.

Kan şekeri düzeyiniz sürekli yüksek ilerliyorsa ve gerekli tedavileri almıyorsanız diyabetik retinopati hastalığınız hızlı bir şekilde ilerleyebilmektedir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde lazer fotokoagulasyon işlemi uygulanabilmektedir. Bu işlem hastalar oturur vaziyeteyken basit bir şekilde yapılabilmektedir.

Yılda 1 Kez Göz Dibi Muayenesi

Diyabet hastalığınız ilerlediği zaman yılda 1 defa mutlaka göz muayenesi olmanız gerekiyor. İlerlemiş diyabetik retinopati olgularında ise retina cerrahisi işlemlerinin yapılması gerekebilmektedir.

Tip 1 diyabet hastalarında daha fazla ortaya çıkan bu hastalık, kan şekerinin normal düzeylerde tutulması ile çözülebiliyor. Göz ve diğer organlardaki hastalık riskleri de aynı şekilde kan şekerinin sabit oranlarda tutulması ile çözülebiliyor.