Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı Körlükle Sonuçlanabiliyor

Şeker Hastalığı Körlükle Sonuçlanabiliyor

Şeker hastalığı ya da diyabet, kişideki insülin seviyesi bozukluğuna bağlı olarak oluşan ve birçok belirti ve komplikasyonlar ile seyreden hormon bozukluğu ile seyreden bir hastalıktır.
0.0 (0 oy)

Şeker hastalığı ya da diyabet, kişideki insülin seviyesi bozukluğuna bağlı olarak oluşan ve birçok belirti ve komplikasyonlar ile seyreden hormon bozukluğu ile seyreden bir hastalıktır. Diyabet kişide birçok belirti ile ortaya çıkabilmektedir. Belirtilere ek olarak vücutta birçok konplikasyonda oluşabilmektedir. Komplikasyonlar bazen çok tehlikeli olabilmekte ve kişinin ölümüyle sonuçlanabilmektedir. Şeker hastalığı 2 tipte incelenmektedir. Şeker hastalığının kesin çözüm olarak tedavisi bulunmamaktadır.

Şeker Hastalığı Çeşitleri Ve Belirtileri

Şeker hastalığı 2 tiptir. Tip-1 diyabet, kişinin doğuştan getirdiği diyabet şeklidir. Kişide hiç insülin üretilemez ve kişi hayatı boyunca eksojen insüline ihtiyacı vardır. Tip-2 diyabet ise sonrada oluşan ve insülinin azlığı ve insülin direnci ile seyreden diyabet tipidir. Şeker hastalarında kandaki yüksek miktarda bulunan glikoza bağlı olarak birçok komplikasyon oluşmaktadır. Komplikasyonlar kısaca retinopati, nefropati, nöropati ve kardiyopati şeklinde sıralanabilir. Retinopati kişinin kör olmasyla, nefropati böbrek yetmezliğiyle, nöropati his kaybıyla ve kardiyopati ise kalp krizi ile sonuçlanabilmektedir. Bu komplikasyonlar tüm şeker hastalarında kesin olacak diye bir şey yoktur fakat tüm şeker hastalarında hafif hafif olmaya başlayacaktır. Bu kompikasyonlara bağlı hastalar yaşamını yitirebilmekteler fakat ölümle sonuçlanması için komplikasyonlar ilerlemiş olmalıdır. Şeker hastalığının sonuçlarından ölümden sonra en çok korkulan sonucu da diyabetik körlüktür.

Diyabete Bağlı Retinopati Gözlerde bozukluğun sebebi şeker hastalığı kişinin kör olmasıyla sonuçlanabilmektedir. Diyabetik nöropati kişinin kanında çok yüksek seyreden glikozdan kaynaklarak oluşmaktadır. Kanda yüksek seyreden glikoz miktarı göze giden damar ve sinirlerde bozukluk oluşturmak ve retinopati adlı durumu oluşturmaktadır. Retinopatiye bağlı olarak hastada bulanık görme, dalgalı görme, görme miktarında düşme gibi durumlarla ilerlemektedir. Retinopatinin en kötü sonucu kişinin kör olmasıdır. Diyabetli kişilerde gözlerde bozukluğun sebebi şeker hastalığı olduğu için hastalar aylık olarak göz kontrolleri yaptırmalıdır.