Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı Ölümle Sonuçlanabiliyor

Şeker Hastalığı Ölümle Sonuçlanabiliyor

Şeker hastalığı ya da tıptaki adıyla diyabetus mellitus, kan şekerinin düzenleyen insülin hormonun yokluğu ya da azlığı ile seyreden bir hastalıktır. Diyabet temelde 2 şekilde ayrılmaktadır.
0.0 (0 oy)

Şeker hastalığı ya da tıptaki adıyla diyabetus mellitus, kan şekerinin düzenleyen insülin hormonun yokluğu ya da azlığı ile seyreden bir hastalıktır. Diyabet temelde 2 şekilde ayrılmaktadır. Tip-1 diyabet doğuştan beri var olan ve hiç insülin üretilememesiyle seyreden ve insülin iğnesini hayatı boyunca kullanmak zorunda kalınan tipidir. Tip-2 diyabet ise sonradan olan ve insülin direnci ile seyreden tipidir. Genelde 50 yaş ve üstü insanlarda sık görülmektedir. Diyabetli kişilerde kan glikoz düzeyi her zaman yüksektir. Diyabet kişide birçok belirti ile ortaya çıkmaktadır. Hatta şeker hastalığı ölümcülde olabilmektedir. Şeker hastalığının ölümcül sonuçları malesef ki bulunmaktadır.

Diyabetin Belirtileri                      

Diyabetli kişilerde oluşan ilk belirtiler aşırı susama, aşırı idrar çıkarma ve aşırı iştah halidir. Kişi kilo kaybetmeye başlar ve zayıflar. Bu gibi birçok belirtiyle hastaneye başvuran kişiye kan glikoz testi yapılır. Kan glikozunun gün aşırı yapılan 3 teste de 120 mg/dl' nin üstünde seyretmesi durumunda kişiye diyabet tanısı konur. Diyabetli hastalarda yavaş yavaş iç organlarda, duyu organlarında ve sinir sisteminde çeşitli bozukluklarda ortaya çıkmaya başlar. Hastalarda böbrek yetmezliği oluşabilmektedir. Fazla glikoz düzeyi kişide ateroskleroz oluşmasına neden olmakta ve buna bağlı da kalp krizi görülebilmektedir. Diyabete bağlı olarak retinopati oluşabilmekte ve kişi kör olabilmektedir. Diyabetik nöropati oluşabilmekte ve kişi birçok dokuda hissetme özelliğini kaybedebilmektedir.

Diyabet Neden Öldürür

Diyabetin oluşturduğu nefropati, nöropati ve kardiyovasküler bozukluklar kişinin ölümüyle sonuçlanabilmektedir. Kişide oluşan böbrek yetmezliği, sinir sistemi bozukluğu ve kalp krizi diyabetin ölümcül sonuçları olarak adlandırılmaktadır. Sinir sistemi bozukluğu ile ayaklarda oluşan bir yaralanma hasta tarafından hissedilemez ve yaraların mikrop kapması ile vücut sepsise girerek kişi ölebilmektedir. Nefropatilerde ise kişide oluşan böbrek yetmezliğine bağlı toksit artışı ile kişi ölebilmektedir.