Şeker Hastalığı
Şeker hastalığı riskini nasıl azaltabilirsiniz?

Şeker hastalığı riskini nasıl azaltabilirsiniz?

Şeker hastalığı sebepleri nelerdir? Şeker hastaları nasıl bir tedavi süreci geçirirler ve bu süreçte hangi şeker ilaçları kullanılır? Şeker belirtileri nelerdir?
0.0 (0 oy)

                Şeker hastalığı sebepleri nelerdir? Şeker hastaları nasıl bir tedavi süreci geçirirler ve bu süreçte hangi şeker ilaçları kullanılır? Şeker belirtileri nelerdir? İşte bunların sorularını ararken biraz da şeker hastalığına yakalanmamak, yakalanırsak bu hastalığın vücudumuzda bıraktığı diğer izlerden kurtulmak adına, riskleri nasıl azaltabiliriz, sorularına yanıt aramalıyız. 

 

                Şeker Hastalığı Nedir

                Şeker hastalığı vücudumuzda glükozun kan dolaşımı halinde hücrelere girememesi ve kan dolaşımına yeniden girerek kan şekeri seviyesinin artması durumunda ortaya çıkmaktadır. İki çeşit şeker hastalığı vardır. Bunlardan biri Tip 1 denilen durumdur ve genellikle çocuklarda ve gençlerde görülür. İnsülin üretimi olmayan bu vücut hastalığında ömür boyunca dış yöntem olan enjeksiyonla insülin takviyesi yapılmalıdır. Diğer TİP 2 de ise insülin üretimi vardır ama yetersizdir. Daha çok erişkinlerde ve aşırı kilosu bulunan kişilerde görülür.  Bu hastalar şeker ilaçları ile bu hastalığın tedavisine gidebilirler.

       

                Şeker Hastalığı Nedenleri

                Şeker belirtileri nelerdir dersek aşırı susamak, sık sık tuvalete gitmek, aşırı ve hızlı kilo kaybı, iştahın artması, bulanık görme, sinirlilik hali ve ellerde, ayaklarda karıncalanma, cilt iltihapları, yaraların geç iyileşmesi ve yorgunluk hali gibi belirtileri sayabiliriz.

 

                Şeker Hastalığı Nasıl Önlenir

Şeker hastalığı sebepleri arasında bunlar olmasa da özellikle Tip 2 durumunda herhangi belirti olmaz ama kişi şeker hastasıdır. Bu nedenle dönemdönem test yapılması gerekmektedir.   

 

                Şeker Hastalığı Tedavi Süreci

                Tüm şeker hastaları için şeker ilaçları kullanılmaktadır. Şeker hastalığı sebepleri ve şeker belirtileri nelerdir, sorusunun yanıtı üzerinden hareketle tedavi Tip 1 ve Tip 2 hastaları için farklıdır. Şeker hastalığı riskini azaltmak için ideal kilonuzda olmaya çalışın, egzersiz ve spor yapın, beslenmenizi dengeli ve düzenli hale getirin, şekerli içecekler yerine su, kahve ve çaya yönelin, yemeklerde kullanılan yağlara dikkat edin, balık eti ve tahıllı yiyecekleri tercih edin, sigarayı bırakın ama alkolü ara sıra alın.