Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı Sınırı Kaçtır?

Şeker Hastalığı Sınırı Kaçtır?

40 yaşını aşmış orta yaş seviyesinin üstünde kişilerde şeker hastalığının olup olmadığını anlamak için düzenli olarak şeker seviyelerini ölçtürmeleri gerekmektedir. Bu hastalığın bir çok belirtisi olmasına rağmen bazı kişi
0.0 (0 oy)

Şeker hastalığının sınırı açık şeker ölçümü ve sonrasında tokluk şeker ölçümü olarak yapılır. Aç karnına yapılan şeker ölçümünde çocuklar ve yetişkinlerde sonuç 70 ile 110 arası olmalıdır. Tokluk şeker seviyesi ise 140 seviyelerinde olmalıdır. Bu veriler şeker seviyelerinin normal olduğunu belirten tabloyu oluşturur. Fakat şeker hastası olduğunu kanısına varmak için doktorlar tarafından yapılan kan analizinde şeker seviyesi açık 125 tokluk ise 200 dolaylarını geçmelidir.

Şeker hastalığının belirtileri

Diyabet aslında başlamadan önce kanda şeker seviyesi oynamaya başlar. Bazı kişilerde uzun zamandır başlamış olmasına rağmen çok sonra şeker ölçümleri belli olur. Hareketsiz ve kilolu olan kişilerde normal bir insana göre şeker hastalığının görülme olasılığı çok daha fazladır.

Diyabet daha başlamadan bir müddet önce vücut kendi alarm sistemiyle şeker hastalığını belli etmeye başlar. Şeker seviyesi düşük gibi görünse dahi bazı kişilerde şeker hastalığının tekrar etme riski için 3 aylık şeker denilen HBC 1 c değerlerine bakılması gerekmektedir. HBC 1 c değerleri şeker ölçümü yapılan kişinin 3 aylık şekerinin yükselme ve düşme oranlarını ölçmek için uygulanmaktadır. Ölçümün normal çıktığı kişilerde şeker hastalığı riski bulunmamaktadır.

Görmede Bulanıklık

Diyabet hastalığı başlamadan önce kişide baş ağrısı ve gözlerinde bulanıklık oluşur. Gözlerde bulanıklık olan her insan şeker hastası olacak diye bir kesinlik yoktur. Fakat bu durumu yaşayan herkesin test yaptırmasında yarar vardır. Şeker seviye düşüklüğü ve diyabetin bir çok çeşidi bulunmaktadır. İnsandan insana değişen şeker hastalığı belirtileri bir hastada çok fazla susama gösterirken başka birinde bu belirtiyi göstermeyebilir. Diyabet kendi kendine tespit edilen bir hastalık değildir mutlaka doktor kontrolünde kullanılan tetkikler sonucu şeker teşhisi konmalıdır.