Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı - Tip 1 ve Tip 2

Şeker Hastalığı - Tip 1 ve Tip 2

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet nedir, neye göre ayrılır, vücutta nasıl ortaya çıkar gibi başlıkları ele aldık, sizi şeker hastalığına karşı bilgilendirmeyi amaç edindik.
4.6 (5 oy)

Şeker kanda bulunur, kan damarlarda dolandığı için damarlara dolayısıyla kişiye zarar verir. Bebeklerde ve çocuklarda şeker hastalığının erken teşhis edilmesi büyük önem taşımaktadır. Çocuklarda en sık görülen hastalık astım olmakla beraber sonrasında şekerdir. Bu hastalık genlerden çevreden ve kişisel olaylara bağlıdır. İnsülinde ki dirençlere ortaya çıkan hastalık erişkinlerde spor yapmaya engel olmakla beraber, kilo almaya yol açıyor.

Çocuklarda insülinin eksik olması “tip1” erişkinlerde de kilo almaya bağlı “tip2” olarak görülür. Çocuklar ile erişkinlerde görülen şeker hastalığının farklılığı ise İnsülinde ki eksiklik ile klinik de belirlenir. Çocuklarda insülin olmamasıyla besinlerden alınan şekeri kullanamayan vücutta kan şekeri giderek yükselmeye başlıyor. Kan şekerinin belirli bir kısmı idrar ile atılırken, çocuklar çok idrar yaptıkları için sürekli susamakta olup su içtiklerinden, su içtikçe tekrar idrar yaparak şekeri dışarı atmalarıyla ise vücutta şeker olmamasından sürekli yağ yakıp zayıflıyorlar. Ailelerin dikkatinden kaçmaması beklenen en önemli üç belirti ise çok idrar yapıp çok su içmek, zayıf kaldıkları halde sürekli yemek yiyor omlarıdır. Aile eğer çocuğun olağan zamanlardan daha fazla idrar yapıp, su içtiğini görür ve tıbbi yardıma başvurursa önlem olmak erken teşhis ile daha kolay olacaktır. İdrar ile atılan şeker yüzünden sürekli yağ yakmak karnın ağrıması, miğdenin bulanması görülüyor. Diyabetik olarak şeker hastalığının komasına giren çocuklar da tedavi edilirken beynin şişerek büyümesi ve hayatı kayıpların yola çıkılacağı belirtilir.

Erişkinlerde bulunan şeker hastalığının insülin de ki hormonlarda bulunan hücrelerin direnç göstermesi ile insülin salgılamaya yarayan pankreans beta ‘da gösterilen direnç karşısında yorulur. Şeker hastalığı metabolik bir rahatsızlıktır. Zaman içinde ilerledikçe şeker hastalığı kötüleşir. Şeker hastalığında “tip2” en çok erişkin kişiler ve obez kişilerde görülmektedir. Ayrıca genellikler de kırk ve üstü yaşlardaki insanlarda görülür. Bu hastalık ömür boyu sürer. Vücutta enerji salgılamak için vücuda alınan karbonhidratların büyük kısmı glukoza dönüşür. Miğdenin arkasında bulunan pankreans bazı dokular ve kaslardan alarak enerji olarak kullanılmasını sağlamakta olan insülin hormonunu üretir. Normal insanlarda kan şekeri aç karna 120 mg, aksi halde 140 mg’dır. Eğer kişide açlık ve tokluk hali bu değerlerin üstünde ise diyabettir. Vücut devamlı olarak kan içerisinde bir miktar şekere ihtiyaç duymaktadır. İnsülin direnci doğumdan sonra ortadan kalkar ve diyabet düzelebilir. Bu nedenle anne adayında tedavi durdurulmalıdır. Aksi halde kan şekeri düşmesi meydana gelebilir. Kan şekeri gün içersinde sürekli değişiklikler gösteriyor olsa bile olabildiğince yakın değerlerde tutulması önemlidir.

Günümüzde şeker hastalığı fazlaca görülmeye başladı. Genetik olarak da oluşmasına karşın zararlı besin alışkanlıkları da bu hastalığa yol açmaktadır. Gençlerde de görülmeye başlayan hastalık özellikle kilosu fazla bireyler de daha fazla görülüyor. Bireylerin durup dururken halsizlik ve moral bozukluğu duymaları halinde tıbbi müdahaleler ile kan şekeri ölçümü yapılarak rahatsızlığın kan şekeri düşüklüğü veya yüksekliği ile oluştuğu ortaya çıkarılabilir. Her ne kadar spor yapmayı engelleyen ve de halsizlik oluşturan bir hastalık olsa da düzenli biçimde hafif sporlar ile başlayarak alışkanlık edinmek yararlı olacaktır.
Şeker hastalığı bütün hayat boyunca devam eden bir hastalık olsa da kan şekeri kontrolü sağlanarak düzenli ve sağlıklı bir hayat sürmekte mümkündür. Fakat bu gaye için kan şekerinin sürekli testleri ve kontrolleri yapılmalıdır. Diyet ve beslenme alışkanlıklarına ve programına uyumlu olmakta gerekir. Bu uyarı ve tedavi yöntemlerini düzenli olarak uygulayarak sonucunda hastalık ve rahatsızlıkları önleyebilirler.