Şeker Hastalığı
Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler

Şeker hastalığı, günümüzde pek çok kişinin maruz kaldığı bir rahatsızlıktır. Vücutta bulunan Pankreas organının işlevini yerine getirememesiyle ortaya çıkan bu hastalık sürecinde, sizi olumsuz etkileyen durumları en aza indirgeyin.
4.4 (7 oy)

Şeker hastalığı yani Diyabet, bir çok insanda görülen ve teşhisi bebeklik dönemine kadar inen, Pankreas'ın yeterli insülin salgılamaması ya da hücreler tarafından insülinin kullanılamaması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Öncelikle her diyabetlinin tedavisi aynı değildir. Bu sebeple ilaçlar ve tedaviler değişiklik gösterir. "İlaç kullanmaktan bıktık ve yan etkilerinden bezdik. İlaçlar vücudumuza zarar veriyor ve kurtulmak istiyoruz" diyor ve aynı zamanda diyabeti de kontrol altında tutmak istiyorsanız Hindistan’da bulunan en büyük tıbbi bitkiler üreten botanik bahçeden sayısız bitki bulabiliriz. Bilindiği üzere Hindistan, alternatif tıp alanında bitki üreten en büyük kaynak olması ile dikkat çekiyor. Bu bitkileri tanıyıp, kan şekerimizi dengede tutmayı öğrenebiliriz. Bahsedilen bu bitkiler doğal olduklarından dolayı, yan etki riski çok çok az olacaktır.

Diyabet aynı zamanda hipoglisemik faktörler de doğurabiliyor. Diyabetin tedavisi oldukça maliyetli olabiliyor. Bunun yanı sıra bir de karaciğer sorunları ve mide bağırsak sorunları ve bozuklukları da yaratabiliyor. Bir de kilo alımı gibi kötü etkiler de ortaya çıkabiliyor. Bunları engellemek adına ilaçlardan her daim kaçıyoruz. İlaçların yan etkileri ve maliyetleri gözümüzü korkutuyor. Bunun için alternatif tıpı kullanmak istiyoruz. Alternatif tıp bize bir çok seçenek sunuyor. Ayrıca yan etkisinin neredeyse hiç olmaması ve maliyetinin düşük olması, ve tabi ki doğal olması da ilgimizi çeken konular arasında yer alıyor.

Diyabet'e karşı bitkilerden fayda görebilirsiniz

Akasya Arabica (Babul Chal Kabuğu): Hindistanda bulunur ve insülini serbest bırakarak antidiyabetik olarak kullanılır. Bu ağacın tohumunun tozları antidiyabetik olarak kullanılır.

Soğan: Soğanda fraksiyon özelliği bulunur ve anti hiperglisemik özellik gösteririler. Antioksidan ve hipolipidemik etkisi de olduğu bilinmektedir. Diyabetik hastalara 50 gram soğan suyu verilmil ve kan şekerlerinin büyük ölçüde kontrolde tutulduğu gözlenmiştir.

Sarımsak: Kükürt bulunduran bileşikleri önemli bir hipoglisemik etki gösterir. Pankreatik beta hücrelerinde insülini arttırır. Açlık kan şekerlerini düşürür. Diyabet belirtilerini de en aza indirger.

Aloe Vera: Glikoz toleransını arttırır. Yaraların iyileşmesine katkıda bulunur.

Bektaşi Üzümü (eugenia jambolana): Bu üzümün çekirdekleri diyabete karşı kullanılır. Kan şekeri seviyesini düşürür.

Acı Kabak (momordika): Hindistan ve Asya ülkelerinde yaygın olarak diyabet ve hipoglisemi için kullanılır. Tohumu ve dokularından elde edilen polipeptit subkutan olarak kullanılır.

Mango: Nijerya halk hekimliğinde antidiyabetik bir madde olarak kullanılır ve suyu değil lifli ekstresi kullanılır. Bağırsaklarda glikoz emilimini en aza düşürür.

Aegle Marmeros (bengal ayva, altın elma, beal, bilva): Hindistan’ın yerel bir ağacıdır. Bu ağaç Hindistan’da kutsal kabul edilen bir ağaçtır. Bu ağacın yapraklarından elde edilen sıvının sindirim sitemini geliştirdiği, kan şekerini dengelediği ve üre kontrolünü yaptığı kanıtlanmıştır. Şeker hastalığı dışında bir çok tıbbi alanda da bu ağaç kullanılır.

Fesleğen (ocimum)
: Bu bitki antik çağlardan beri tıpta kullanılır. Yaprakları ve sulu ekstresi kan şekeri seviyesini düşürür.

Çemen  trigonella foenum graecum): İçerdiği bir aminoasit sayesinde insülin salınımının artmasına yardımcı olur.

Bunların yanı sıra birçok bitki daha kullanılabilir. Ancak her bitkiyi kullanmak doğru olmaz. Şeker hastalığı birçok çeşitte bulunduğu için kendinize en uygun olanı seçip ona göre bir bitki kullanmalısınız. Bunun yanı sıra kullandığınız bitkinin sizin üzerinizdeki etkisini çok iyi gözlemleyin ve bu gözlemleriniz sonucunda bu bitkinin sizde etkili olup olmadığına bakarak onu kullanmaya devam edin.