Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Şeker Hastalığına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Şeker hastalığı son yıllarda giderek artmaya devam ediyor. Peki şeker hastalığına karşı ne gibi önlemler alınması gerekiyor?
0.0 (0 oy)

Diyabet tedavilerinde sağlıklı beslenme her zaman ön planda tutulmalıdır. İlaç tedavileri ve egzersiz ise sağlıklı beslenme ile birlikte uygulanması gereken diğer tedavi yöntemleri arasındadır. Şeker hastalığı yaşadığınız zaman hayatınız boyunca sürebilecek olan disiplinli bir beslenme programı uygulamanız gereklidir.

Yediklerinizin ve içtiklerinizin şeker miktarına dikkat etmeden beslenirseniz şeker hastalığı riskinizi arttırabilirsiniz. Kan şekeri kontrolünün düzenli olarak sağlanabilmesi için sebze, meyve ve tahıl gibi zengin, posalı yiyecekleri beslenme programınıza bol bol koymalısınız.

Spor Egzersizlerinizi İhmal Etmeyin

Uzak durmanız gerekenler ise toz ve kesme şeker, tatlı ve meyve suyuna sahip olan şekerli içeceklerdir. Sağlıklı beslenme programınızı hayatınızın bir parçasına getirdikten sonra farkında olmadan şeker hastalığına karşı dirençli bir vücuda sahip olmaya başlarsınız.

Hareketsiz bir yaşam tarzı da şeker hastalığını tetikleyen sebepler arasındadır. Bol bol egzersiz yapmalı ve gerekirse boş vakitlerinizde dışarılarda doğal yürüyüşler yapmalısınız. Özellikle masa başında çalışıyorsanız ve genel olarak hareketsiz bir yaşam stiliniz mevcut ise egzersizi ve spor aktivitelerini hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.