Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Şeker Hastalığına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Toplum arasında diyabet olarak da adlandırılan şeker hastalığı için dikkat etmeniz gerekenleri sizler için bir araya topladık.
0.0 (0 oy)

Dünya genelinde sürekli olarak artış yaşamakta olan şeker hastalığı konusunda uzmanlar alınması gereken önlemleri tekrar dile getirdiler. Alınabilecek önlemler hakkında açıklamalar yapan Uz. Dr. Yavuz Yalçın, şeker hastalığı konusunda çeşitli açıklamalar yaptı.

Türkiye çapında pek çok kişide görülen şeker hastalığına karşı herkesin dikkatli davranması gerektiğini söyleyen Yavuz Yalçın, ‘’Ülkemizde yetişkin kişilerin %13’lük bir oranında şeker hastalığı görülüyor. Bu oranlara eğer gizli şeker hastalığını da eklerseniz %25 gibi yüksek bir rakam ile karşılaşabiliyorsunuz. Şeker hastalarının büyük bir çoğunluğunun hastalığının farkında olmaması ise en büyük sorunlar arasında yer alıyor.’’ şeklinde konuştu.

Düzenli Beslenme ve Spor Önemli

İki ayrı türü olan şeker hastalığının erken yaşlarda da ortaya çıktığını söyleyen Yavuz Yalçın, kan içerisinde bulunması gereken insülin seviyesinin yükselmesi sebebiyle görülebilen tip-1 diyabetin gençlerde sık sık gözüktüğünü söyledi. Tip-2 diyabetin ise daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabildiği belirtildi.

Diyabet hastalarının bol bol sebze ve meyve tüketmesi gerektiğini söyleyen Yalçın, alınabilecek önlemler arasında hareketli bir yaşam tarzının da bulunduğunu söyledi. Ayrıca et, süt, yumurta, yoğurt ve peynir gibi temel besin gıdalarının yeterli miktarda alınmasının da şeker hastalığına kadar etkili bir önlem olabileceği belirtildi.