Şeker Hastalığı
Şeker hastalığında beslenmek

Şeker hastalığında beslenmek

Şeker hastalığında beslenme hayati bir konudur. Şeker hastaları beyaz pirinci hayatlarından çıkarıp, esmer pirinci tercih etmelilerdir.
0.0 (0 oy)

Şeker hastaları ne yemelidir?

Şeker hastalığında beslenme hayati bir konudur. Şeker hastaları beyaz pirinci hayatlarından çıkarıp, esmer pirinci tercih etmelilerdir. Normal patates yerine tatlı patates, makarna yerine kepekli makarna ve beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeğini seçmeleri daha doğru olacaktır. Tükettiğiniz yağ miktarını aşağıya çekmeye çalışın ve doymuş yağlardan çoğunlukla uzak durunuz. Yoğurt, peynir ve sütte tercihiniz her daim light olanlardan olsun. Yemekleri kızartma usulündense haşlama veya fırın yöntemi ile pişirmeye çalışınız. Salatalarda sos olarak zeytinyağı, sirke ve limon kullanınız diğer hazır soslar sağlığınızı kötü etkileyecektir. Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye önem gösteriniz. Öğünlerinize bakliyat olarak, fasulye ve mercimeği de eklemeyi unutmayınız. Bu yiyecekler kan şekerinizi dengede tutmanızı sağlayacaktır. Somon, ton ve uskumru balıklarını sıkça kullanmaya özen gösteriniz. 6 gramdan fazla tuzu ise vücudunuza almayınız. Tükettiğiniz karbonhidrat miktarını ise sürekli kontrol ediniz.

Şeker hastalığında beslenme nasıl olmalıdır?

Şeker hastaları ne yemeli konusunda kesinlikle bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Bu plan kişinin bireysel özelliklerine (cinsiyet, yaş, kullandığı ilaçlar veya insülin tedavisi) göre farklılık göstermektedir. Bundan dolayı hastanın beslenme programı mutlaka bir diyetisyen ve doktor tarafından oluşturulmalı ve hastaya bu konu hakkında detaylı bilgi verilmelidir.

Şeker hastası kişilerin kan şekeri mutlaka dengelenmelidir. Bunu da tedavilerine dikkat ederek ve beslenme düzenine uyumlu olarak yapılabilir. Kan şekeri kontrolü için, hasta diyetinde tavsiye edilen besinleri, önerilen miktarlarda ve zamanlarda tüketmelidirler. Yemek saatleri aksatılmamalıdır. Çünkü öğün düzeni kan şekerinin kontrolünde önemli rol oynamaktadır.

Şeker hastalığının belirtiler nelerdir?

Şeker hastalığının belirtiler hakkında sahip oldukları özellikler  şunlardır: Çok su içmek, çok acıkmak ve sık sık idrara çıkmak başlıca belirtilerdendir.  Ayrıca iştahsızlık, halsizlik, bulanık görüş, artan kilo kaybı, kaşıntı, enfeksiyon ve enerji kaybı belirtiler arasındadır. Belirtilerin sizde de olduğunu düşünüyorsanız hemen bir uzman hekime başvurunuz.