Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığında Egzersizin Önemi

Şeker Hastalığında Egzersizin Önemi

Şeker hastalığı(diyabet), pankreasın yeterli oranda insülin üretememesi veya ürettiği insülini vücudun doğru kullanamaması durumunda ortaya çıkan hastalıktır.
0.0 (0 oy)

Şeker hastaları aldıkları besinden kana aktarılan şekeri (glikozu) kullanamaması halinde şeker düzeyi artar ve kan şekerini yükseltir. Bu durum hasar ve dokuların hasar görmesine neden olur.

Şeker Hastalığının Belirtileri

Şeker hastalığının belirtileri; susama hissi, ağız kuruluğu, halsizlik, sık acıkma, sık idrara çıkma, yorgunluk, el ve ayaklarda karıncalanma, halsizlik ve bulanık görmedir. Bu belirtilerin ortaya çıkma süresi, oluşan hasara ve hastalığın ilerlemesine göre değişmektedir. Bazı hastalarda hastalık çok hızlı ilerler. Bazı hastalarda tahribat ve belirtilerin görülüp teşhis konulması haftalar, aylar sürerken bazı hastaların tanı konulduktan sonra belirtilerin artmaya başladığını söyledikleri de bilinmektedir.

Şeker Hastalığında Egzersiz Yapmanın Faydaları

Egzersiz yapmak şeker hastalığında çok olumlu etkiler gösterir. Kalp dolaşım sistemi, psikolojik durum ve metabolizma sistemini etkiler. Düzenli egzersizler yapılması halinde kan şekeri düşer ve hastalık kontrolü açısından önemlidir.

Egzersizin yararları; kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur, insülin hassasiyeti artar, kişi diyet ve kan şekerini daha dikkatli takip eder, kalp hastalıkları riski azalır, kan basıncı ve damar tıkanıklığını önler.

Şeker Hastalığında Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzersiz yaparken; ayakların rahat etmesi çok önemlidir. Ayaklara uygun spor ayakkabılar giyilmelidir. Egzersiz yapacak şeker hastası kişide kalp hastalığı varsa ritim bozukluğu gibi sorunlar yaşamamak için önce doktor ve fizyoterapiste başvurulması gerekir. Egzersiz yaparken susuz kalınmamalıdır. Egzersizden önce, egzersiz arasında ve egzersiz sonrasında mutlaka su içilmelidir. Gözleri etkilenmiş olan hastalar zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır. Yatmadan hemen önce egzersiz yapılmamalı ve ilaçlar veya insülin düzenli şekilde kullanılmalıdır.